PazaBusiness

Svane Pleje, Midt ApS

CVR 40722971 Anpartsselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Glarmestervej 16 B
8600 Silkeborg
Stiftet
19.08.2019
Revisor
NIELSEN & CHRISTENSEN, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

Føj til watch list

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at udføre hjemmepleje og hjemmeservice.

Bruttofortjeneste 22,4 mio. kr. ▲ 67,7 %
Årets resultat 2,6 mio. kr. ▲ 19,3 %
Egenkapital 4,1 mio. kr. ▲ 37,2 %
Soliditetsgrad 51,9 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 46 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2022 – 31.12.2022.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2020: 4.399 t.kr. 20 2021: 13.387 t.kr. 21 2022: 22.445 t.kr. 22
Årets resultat (t.kr.)
2020: 589 t.kr. 20 2021: 2.184 t.kr. 21 2022: 2.605 t.kr. 22
Egenkapital (t.kr.)
2020: 789 t.kr. 20 2021: 2.973 t.kr. 21 2022: 4.078 t.kr. 22
51,9 %
Soliditetsgrad
206 %
Likviditetsgrad
73,9 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

202220212020
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 22.44513.3874.399
Personaleomkostninger 18.78810.5393.626
Af- og nedskrivninger 7274
Resultat af primær drift 3.3782.820769
Finansielle indtægter –00
Finansielle omkostninger 361811
Resultat før skat 3.3422.802757
Skat af årets resultat 737618169
Årets resultat 2.6052.184589
Balance
Anlægsaktiver 94151271
Omsætningsaktiver 7.7656.9712.923
Likvide beholdninger 1.5501.081504
Aktiver i alt 7.8597.1223.193
Selskabskapital 200200200
Overført resultat 1.3781.273589
Egenkapital 4.0782.973789
Hensatte forpligtelser 91012
Kortfristet gæld 3.7724.1392.393
Foreslået udbytte 2.5001.500–
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste67,7 %204,3 %–
Egenkapitalforrentning73,9 %116,1 %74,6 %
Afkastningsgrad34,8 %42,3 %18,4 %
Soliditetsgrad51,9 %41,7 %24,7 %
Likviditetsgrad206 %168 %122 %
Antal ansatte46246

Ledelse

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (3)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2022 – 31.12.2022 20.04.2023 PDF XBRL
01.01.2021 – 31.12.2021 01.05.2022 PDF XBRL
19.08.2019 – 31.12.2020 15.04.2021 PDF XBRL