PazaBusiness

Constructa Silkeborg A/S

CVR 40168478 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Kastaniehøjvej 4
8600 Silkeborg
Stiftet
09.01.2019
Revisor
Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab
Bank
Jyske Bank A/S

Føj til watch list

Med afsæt i virksomhedens kerneværdier yder Constructa tværfaglig rådgivning til byggeriets aktører. Rådgivningen omfatter arkitekt-, ingeniør- og bygherrerådgivning inden for byggeri og anlæg. Selskabet er med virkning pr. 1. oktober 2020 fusioneret med søsterselskabet Constructa Horsens A/S med Constructa Silkeborg A/S som det fortsættende selskab.

Bruttofortjeneste 16,4 mio. kr. ▼ 15,6 %
Årets resultat -2,1 mio. kr. ▼ 6.581,6 %
Egenkapital 5,4 mio. kr. ▲ 8,1 %
Soliditetsgrad 25,2 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 38 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2020 – 30.09.2021.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2019: 16.945 t.kr. 19 2020: 19.395 t.kr. 20 2021: 16.361 t.kr. 21
Årets resultat (t.kr.)
2019: 484 t.kr. 19 2020: 32 t.kr. 20 2021: -2.099 t.kr. 21
Egenkapital (t.kr.)
2019: 3.984 t.kr. 19 2020: 5.016 t.kr. 20 2021: 5.420 t.kr. 21
25,2 %
Soliditetsgrad
207 %
Likviditetsgrad
-40,2 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

202120202019
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 16.36119.39516.945
Personaleomkostninger 20.81518.89112.024
Af- og nedskrivninger 904900450
Resultat af primær drift -5.358-3964.471
Finansielle omkostninger 4731753
Resultat før skat -3.331-711.468
Skat af årets resultat -1.233-104985
Årets resultat -2.09932484
Balance
Anlægsaktiver 2.2503.1504.050
Omsætningsaktiver 19.2309.02214.163
Likvide beholdninger 3.5271.13812
Aktiver i alt 21.48012.17218.213
Selskabskapital 1.4001.0711.071
Overført resultat 4.0203.9442.912
Egenkapital 5.4205.0163.984
Hensatte forpligtelser 047151
Langfristet gæld 6.7671.990191
Kortfristet gæld 9.2935.11913.889
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-15,6 %14,5 %–
Egenkapitalforrentning-40,2 %0,7 %12,1 %
Afkastningsgrad-12,5 %0,2 %2,7 %
Soliditetsgrad25,2 %41,2 %21,9 %
Likviditetsgrad207 %176 %102 %
Antal ansatte383848

Ledelse

Tidligere ledelse (1)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (3)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2020 – 30.09.2021 02.03.2022 PDF XBRL
01.10.2019 – 30.09.2020 17.12.2020 PDF XBRL
09.01.2019 – 30.09.2019 24.02.2020 PDF XBRL