PazaBusiness

Brdr. Davidsens Rute- og Turistservice A/S

CVR 38748092 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Nørholmsvej 164
9000 Aalborg
Stiftet
27.06.2017
Revisor
TALMENNESKER
Bank
Sparekassen Vendsyssel

Føj til watch list

Selskabets væsentligste aktivitet består i at køre rute- og turistkørsel samt dermed beslægtet virksomhed.

Bruttofortjeneste 24,8 mio. kr. ▲ 29,8 %
Årets resultat 307 t.kr. ▲ 106,2 %
Egenkapital -1,1 mio. kr. ▲ 21,6 %
Soliditetsgrad -3,4 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 46 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2021 – 31.12.2021.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2017: 7.871 t.kr. 17 2018: 8.779 t.kr. 18 2019: 15.981 t.kr. 19 2020: 19.089 t.kr. 20 2021: 24.786 t.kr. 21
Årets resultat (t.kr.)
2017: 451 t.kr. 17 2018: 382 t.kr. 18 2019: 7 t.kr. 19 2020: -4.952 t.kr. 20 2021: 307 t.kr. 21
Egenkapital (t.kr.)
2017: 3.144 t.kr. 17 2018: 3.526 t.kr. 18 2019: 3.533 t.kr. 19 2020: -1.419 t.kr. 20 2021: -1.113 t.kr. 21
-3,4 %
Soliditetsgrad
41 %
Likviditetsgrad
–
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

20212020201920182017
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 24.78619.08915.9818.7797.871
Personaleomkostninger 18.93117.26612.0676.3196.139
Af- og nedskrivninger 5.1345.5183.0161.4711.089
Resultat af primær drift 718-3.716570774630
Finansielle indtægter 928961213
Finansielle omkostninger 1.2811.153542292257
Resultat før skat -471-4.77933495386
Skat af årets resultat -77817327113-64
Årets resultat 307-4.9527382451
Balance
Anlægsaktiver 28.18832.21730.82911.6769.907
Omsætningsaktiver 4.4663.0252.6722.2862.342
Likvide beholdninger 1581447615570
Aktiver i alt 32.65335.24233.50113.96212.249
Selskabskapital 500500500500500
Overført resultat -1.613-1.9193.0333.0262.644
Egenkapital -1.113-1.4193.5333.5263.144
Hensatte forpligtelser 0683510483501
Langfristet gæld 22.99823.87120.6045.4603.828
Kortfristet gæld 10.76812.1078.8554.4934.776
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste29,8 %19,4 %82,0 %11,5 %–
Egenkapitalforrentning–-468,7 %0,2 %11,4 %14,3 %
Afkastningsgrad0,9 %-14,4 %0,0 %2,9 %3,7 %
Soliditetsgrad-3,4 %-4,0 %10,5 %25,3 %25,7 %
Likviditetsgrad41 %25 %30 %51 %49 %
Antal ansatte4646341817

Ledelse

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (5)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2021 – 31.12.2021 27.06.2022 PDF XBRL
01.01.2020 – 31.12.2020 01.07.2021 PDF XBRL
01.01.2019 – 31.12.2019 29.09.2020 PDF XBRL
01.01.2018 – 31.12.2018 04.04.2019 PDF XBRL
01.01.2017 – 31.12.2017 01.06.2018 PDF XBRL