PazaBusiness

WSP Danmark A/S

CVR 37144134 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Linnés Allé 2
2630 Taastrup
Revisor
Baagøe | Schou, statsautoriseret revisionsaktieselskab

Føj til watch list

Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået af at drive rådgivnings- og konsulentvirksomhed hovedsageligt inden for byggeri- og anlægsarbejder af enhver art, herunder ikke mindst inden for teknik, byggeri og miljø.

Bruttofortjeneste 16,0 mio. kr. ▼ 38,3 %
Årets resultat -11,3 mio. kr. ▼ 2.681,0 %
Egenkapital 5,2 mio. kr. ▼ 19,8 %
Soliditetsgrad 15,7 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 36 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2019 – 31.12.2019.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2016: 14.065 t.kr. 16 2017: 19.472 t.kr. 17 2018: 25.937 t.kr. 18 2019: 16.012 t.kr. 19
Årets resultat (t.kr.)
2016: 3.524 t.kr. 16 2017: 1.979 t.kr. 17 2018: 439 t.kr. 18 2019: -11.324 t.kr. 19
Egenkapital (t.kr.)
2016: 4.008 t.kr. 16 2017: 5.987 t.kr. 17 2018: 6.426 t.kr. 18 2019: 5.152 t.kr. 19
15,7 %
Soliditetsgrad
117 %
Likviditetsgrad
-195,6 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

2019201820172016
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 16.01225.93719.47214.065
Personaleomkostninger 27.13224.89416.6399.186
Af- og nedskrivninger 201442338323
Resultat af primær drift -11.3216002.4954.556
Finansielle indtægter 0911117
Finansielle omkostninger 97365546
Resultat før skat -11.4185742.5524.528
Skat af årets resultat -941355741.004
Årets resultat -11.3244391.9793.524
Balance
Anlægsaktiver 4971.301379717
Omsætningsaktiver 32.22919.38136.02016.099
Likvide beholdninger 10.4257.93015.5807.094
Aktiver i alt 32.72620.68236.39916.816
Selskabskapital 500500500500
Overført resultat 4.6525.9265.4873.508
Egenkapital 5.1526.4265.9874.008
Hensatte forpligtelser 094––
Kortfristet gæld 27.57414.16330.41312.808
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-38,3 %33,2 %38,4 %–
Egenkapitalforrentning-195,6 %7,1 %39,6 %87,9 %
Afkastningsgrad-42,4 %1,5 %7,4 %21,0 %
Soliditetsgrad15,7 %31,1 %16,4 %23,8 %
Likviditetsgrad117 %137 %118 %126 %
Antal ansatte36332011

Ledelse

Tidligere ledelse (1)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Tidligere navne

  • WSP Parsons Brinckerhoff Danmark A/S2016–2016

Årsrapporter (4)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2019 – 31.12.2019 31.08.2020 PDF XBRL
01.01.2018 – 31.12.2018 05.04.2019 PDF XBRL
01.01.2017 – 31.12.2017 06.04.2018 PDF XBRL
01.10.2015 – 31.12.2016 01.05.2017 PDF XBRL