PazaBusiness

Byggebjerg Beton A/S

CVR 36953675 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Byggebjerg 10
6534 Agerskov
Revisor
Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab
Bank
Sydbank A/S

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 20,5 mio. kr. ▲ 1,9 %
Årets resultat 1,3 mio. kr. ▼ 39,3 %
Egenkapital 5,4 mio. kr. ▲ 31,1 %
Soliditetsgrad 23,9 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 47 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2016 – 31.12.2016.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2015: 20.108 t.kr. 15 2016: 20.488 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2015: 2.105 t.kr. 15 2016: 1.278 t.kr. 16
Egenkapital (t.kr.)
2015: 4.105 t.kr. 15 2016: 5.383 t.kr. 16
23,9 %
Soliditetsgrad
119 %
Likviditetsgrad
26,9 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

20162015
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 20.48820.108
Personaleomkostninger 18.74817.258
Af- og nedskrivninger 13–
Resultat af primær drift 1.7262.850
Finansielle indtægter 038
Finansielle omkostninger 121124
Resultat før skat 1.6492.763
Skat af årets resultat 371658
Årets resultat 1.2782.105
Balance
Anlægsaktiver 2.697–
Omsætningsaktiver 19.80016.101
Likvide beholdninger 41.615
Aktiver i alt 22.49716.101
Selskabskapital 500500
Overført resultat 4.8833.605
Egenkapital 5.3834.105
Hensatte forpligtelser 457322
Kortfristet gæld 16.65711.674
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste1,9 %–
Egenkapitalforrentning26,9 %51,3 %
Afkastningsgrad6,6 %13,1 %
Soliditetsgrad23,9 %25,5 %
Likviditetsgrad119 %138 %
Antal ansatte4746

Ledelse

Tidligere ledelse (1)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (2)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2016 – 31.12.2016 13.06.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 06.06.2016 PDF XBRL