Labeco ApS
- Adresse
- Møllevej 12
4872 Idestrup - Stiftet
- 01.10.2012
- Hjemmeside
- www.labeco.dk
- Bank
- Sydbank
Selskabets hovedaktivitet er at drive anlægs- og byggevirksomhed.
Bruttofortjeneste
16,2 mio. kr.
▲ 69,7 %
Årets resultat
556 t.kr.
▼ 16,4 %
Egenkapital
5,5 mio. kr.
▲ 11,2 %
Soliditetsgrad
31,8 %
Egenkapital / aktiver
Ansatte
41
Gennemsnit i året
Regnskabsår 01.10.2020 – 30.09.2021.
Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.
Regnskab (t.kr.)
| 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 16.196 | 9.546 | 9.514 | 7.785 | 4.090 | 6.250 | 6.809 | 3.423 | 1.798 |
| Personaleomkostninger | 14.828 | 7.969 | 7.382 | 5.756 | 3.854 | 4.834 | 4.806 | 2.415 | -1.515 |
| Af- og nedskrivninger | 397 | 635 | 490 | 310 | 320 | 354 | 288 | 140 | -43 |
| Resultat af primær drift | 854 | 915 | 1.642 | 1.702 | -84 | 1.062 | 1.715 | 868 | 240 |
| Finansielle indtægter | 59 | 27 | 16 | 11 | 11 | 1 | 3 | 1 | 1 |
| Finansielle omkostninger | 167 | 74 | 79 | 67 | 137 | 116 | 94 | 56 | -39 |
| Resultat før skat | 747 | 869 | 1.579 | 1.646 | -210 | 947 | 1.624 | 813 | – |
| Skat af årets resultat | 191 | 204 | 354 | 374 | -42 | 211 | 381 | 198 | – |
| Årets resultat | 556 | 665 | 1.226 | 1.272 | -168 | 736 | 1.243 | 614 | 151 |
| Balance | |||||||||
| Anlægsaktiver | 1.281 | 2.439 | 2.153 | 1.322 | 947 | 1.182 | 1.280 | 647 | 257 |
| Omsætningsaktiver | 16.096 | 7.736 | 8.067 | 6.077 | 3.815 | 4.503 | 4.049 | 2.834 | 1.268 |
| Likvide beholdninger | 10 | 0 | 637 | – | – | 0 | 37 | 4 | 24 |
| Aktiver i alt | 17.376 | 10.175 | 10.220 | 7.399 | 4.762 | 5.685 | 5.329 | 3.481 | 1.524 |
| Selskabskapital | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 | 80 |
| Overført resultat | 5.441 | 4.885 | 4.220 | 2.994 | 1.972 | 2.141 | 1.508 | 765 | 151 |
| Egenkapital | 5.521 | 4.965 | 4.300 | 3.324 | 2.052 | 2.324 | 2.088 | 845 | 231 |
| Hensatte forpligtelser | 156 | 213 | 230 | 102 | 0 | 18 | 22 | 18 | 6 |
| Langfristet gæld | 135 | 133 | 11 | 0 | 252 | 644 | 388 | 87 | – |
| Kortfristet gæld | 11.564 | 4.863 | 5.679 | 3.973 | 2.458 | 2.698 | 2.831 | 2.530 | 1.287 |
| Foreslået udbytte | – | – | 0 | 250 | 0 | 103 | 500 | – | 0 |
| Nøgletal | |||||||||
| Vækst i bruttofortjeneste | 69,7 % | 0,3 % | 22,2 % | 90,3 % | -34,6 % | -8,2 % | 98,9 % | 90,3 % | – |
| Egenkapitalforrentning | 10,6 % | 14,4 % | 32,2 % | 47,3 % | -7,7 % | 33,4 % | 84,7 % | 114,2 % | 65,3 % |
| Afkastningsgrad | 4,0 % | 6,5 % | 13,9 % | 20,9 % | -3,2 % | 13,4 % | 28,2 % | 24,5 % | 9,9 % |
| Soliditetsgrad | 31,8 % | 48,8 % | 42,1 % | 44,9 % | 43,1 % | 40,9 % | 39,2 % | 24,3 % | 15,1 % |
| Likviditetsgrad | 139 % | 159 % | 142 % | 153 % | 155 % | 167 % | 143 % | 112 % | 99 % |
| Antal ansatte | 41 | 20 | 18 | 13 | 11 | 13 | – | – | – |
Ledelse
- Kim Guldberg LauridsenDirektion
Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.
Revision
- Øernes Revision, Registreret revisionsaktieselskabErklæring om udvidet gennemgang · 2015–2021
- Øernes Revision Registreret RevisionsaktieselskabDen uafhængige revisors erklæringer (review) · 2014–2014
Seneste erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang
Tidligere navne
- Labeco Entreprenør ApS2013–2019
Årsrapporter (9)
| Regnskabsperiode | Dokumenter |
|---|---|
| 01.10.2020 – 30.09.2021 | PDF XBRL |
| 01.10.2019 – 30.09.2020 | PDF XBRL |
| 01.10.2018 – 30.09.2019 | PDF XBRL |
| 01.10.2017 – 30.09.2018 | PDF XBRL |
| 01.10.2016 – 30.09.2017 | PDF XBRL |
| 01.10.2015 – 30.09.2016 | PDF XBRL |
| 01.10.2014 – 30.09.2015 | PDF XBRL |
| 01.10.2013 – 30.09.2014 | PDF XBRL |
| 01.10.2012 – 30.09.2013 | PDF XBRL |