PazaBusiness

Labeco ApS

CVR 34718539 Anpartsselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Møllevej 12
4872 Idestrup
Stiftet
01.10.2012
Hjemmeside
www.labeco.dk
Revisor
Øernes Revision, Registreret revisionsaktieselskab
Bank
Sydbank

Føj til watch list

Selskabets hovedaktivitet er at drive anlægs- og byggevirksomhed.

Bruttofortjeneste 16,2 mio. kr. ▲ 69,7 %
Årets resultat 556 t.kr. ▼ 16,4 %
Egenkapital 5,5 mio. kr. ▲ 11,2 %
Soliditetsgrad 31,8 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 41 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2020 – 30.09.2021.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2013: 1.798 t.kr. 13 2014: 3.423 t.kr. 14 2015: 6.809 t.kr. 15 2016: 6.250 t.kr. 16 2017: 4.090 t.kr. 17 2018: 7.785 t.kr. 18 2019: 9.514 t.kr. 19 2020: 9.546 t.kr. 20 2021: 16.196 t.kr. 21
Årets resultat (t.kr.)
2013: 151 t.kr. 13 2014: 614 t.kr. 14 2015: 1.243 t.kr. 15 2016: 736 t.kr. 16 2017: -168 t.kr. 17 2018: 1.272 t.kr. 18 2019: 1.226 t.kr. 19 2020: 665 t.kr. 20 2021: 556 t.kr. 21
Egenkapital (t.kr.)
2013: 231 t.kr. 13 2014: 845 t.kr. 14 2015: 2.088 t.kr. 15 2016: 2.324 t.kr. 16 2017: 2.052 t.kr. 17 2018: 3.324 t.kr. 18 2019: 4.300 t.kr. 19 2020: 4.965 t.kr. 20 2021: 5.521 t.kr. 21
31,8 %
Soliditetsgrad
139 %
Likviditetsgrad
10,6 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

202120202019201820172016201520142013
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 16.1969.5469.5147.7854.0906.2506.8093.4231.798
Personaleomkostninger 14.8287.9697.3825.7563.8544.8344.8062.415-1.515
Af- og nedskrivninger 397635490310320354288140-43
Resultat af primær drift 8549151.6421.702-841.0621.715868240
Finansielle indtægter 59271611111311
Finansielle omkostninger 1677479671371169456-39
Resultat før skat 7478691.5791.646-2109471.624813–
Skat af årets resultat 191204354374-42211381198–
Årets resultat 5566651.2261.272-1687361.243614151
Balance
Anlægsaktiver 1.2812.4392.1531.3229471.1821.280647257
Omsætningsaktiver 16.0967.7368.0676.0773.8154.5034.0492.8341.268
Likvide beholdninger 100637––037424
Aktiver i alt 17.37610.17510.2207.3994.7625.6855.3293.4811.524
Selskabskapital 808080808080808080
Overført resultat 5.4414.8854.2202.9941.9722.1411.508765151
Egenkapital 5.5214.9654.3003.3242.0522.3242.088845231
Hensatte forpligtelser 15621323010201822186
Langfristet gæld 13513311025264438887–
Kortfristet gæld 11.5644.8635.6793.9732.4582.6982.8312.5301.287
Foreslået udbytte ––02500103500–0
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste69,7 %0,3 %22,2 %90,3 %-34,6 %-8,2 %98,9 %90,3 %–
Egenkapitalforrentning10,6 %14,4 %32,2 %47,3 %-7,7 %33,4 %84,7 %114,2 %65,3 %
Afkastningsgrad4,0 %6,5 %13,9 %20,9 %-3,2 %13,4 %28,2 %24,5 %9,9 %
Soliditetsgrad31,8 %48,8 %42,1 %44,9 %43,1 %40,9 %39,2 %24,3 %15,1 %
Likviditetsgrad139 %159 %142 %153 %155 %167 %143 %112 %99 %
Antal ansatte412018131113–––

Ledelse

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang

Tidligere navne

  • Labeco Entreprenør ApS2013–2019

Årsrapporter (9)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2020 – 30.09.2021 14.03.2022 PDF XBRL
01.10.2019 – 30.09.2020 03.03.2021 PDF XBRL
01.10.2018 – 30.09.2019 13.03.2020 PDF XBRL
01.10.2017 – 30.09.2018 15.03.2019 PDF XBRL
01.10.2016 – 30.09.2017 01.03.2018 PDF XBRL
01.10.2015 – 30.09.2016 15.03.2017 PDF XBRL
01.10.2014 – 30.09.2015 05.03.2016 PDF XBRL
01.10.2013 – 30.09.2014 03.03.2015 PDF XBRL
01.10.2012 – 30.09.2013 03.03.2014 PDF XBRL