PazaBusiness

Europharma.DK ApS

CVR 34601933 Anpartsselskab Regnskabsklasse C

Adresse
Oddesundvej 39
6715 Esbjerg
Stiftet
22.06.2012
Revisor
Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab
Bank
Sydbank Kongensgade 62 6700 Esbjerg

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 29,3 mio. kr. ▲ 86,7 %
Årets resultat 6,5 mio. kr. ▲ 1.998,4 %
Egenkapital 80,6 mio. kr. ▲ 8,8 %
Soliditetsgrad 42,0 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 40 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2016 – 31.12.2016.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 14.611 t.kr. 12 2013: -294 t.kr. 13 2014: 14.570 t.kr. 14 2015: 15.669 t.kr. 15 2016: 29.261 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2012: -49 t.kr. 12 2013: -12.517 t.kr. 13 2014: 2.789 t.kr. 14 2015: 312 t.kr. 15 2016: 6.541 t.kr. 16
Egenkapital (t.kr.)
2012: 951 t.kr. 12 2013: -11.565 t.kr. 13 2014: 11.429 t.kr. 14 2015: 74.070 t.kr. 15 2016: 80.611 t.kr. 16
42,0 %
Soliditetsgrad
176 %
Likviditetsgrad
8,5 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

20162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 29.26115.66914.570-29414.611
Personaleomkostninger 15.58310.6239.6799.2059.098
Af- og nedskrivninger 3.9422.8562.3992.6052.347
Resultat af primær drift 9.6312.1902.492-12.1043.167
Finansielle indtægter 4608601.521–
Finansielle omkostninger 1.4131.7982.0952.8973.231
Resultat før skat 8.3874141.258-13.480-64
Skat af årets resultat 1.847103-1.531-964-16
Årets resultat 6.5413122.789-12.517-49
Balance
Anlægsaktiver 17.87619.7685.2196.4026.818
Omsætningsaktiver 173.837177.83387.89870.43098.804
Likvide beholdninger 097202.77432
Aktiver i alt 191.713197.60193.11776.832105.622
Selskabskapital 1.0001.0001.0001.0001.000
Overført resultat 79.61173.07010.429-12.565-49
Egenkapital 80.61174.07011.429-11.565951
Hensatte forpligtelser 12.50015.000–––
Langfristet gæld –018.94136.25535.605
Kortfristet gæld 98.602108.53162.74852.14269.065
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste86,7 %7,5 %–-102,0 %–
Egenkapitalforrentning8,5 %0,7 %––-5,1 %
Afkastningsgrad3,4 %0,2 %3,3 %-13,7 %0,0 %
Soliditetsgrad42,0 %37,5 %12,3 %-15,1 %0,9 %
Likviditetsgrad176 %164 %140 %135 %143 %
Antal ansatte403230–29

Ledelse

Tidligere ledelse (1)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (5)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2016 – 31.12.2016 08.06.2017 PDF XBRL Koncernregnskab for moder
01.01.2015 – 31.12.2015 06.06.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 30.05.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 28.05.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 01.06.2013 PDF XBRL