PazaBusiness

Techno Tool A/S

CVR 33047304 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Storstrømsvej 11
6715 Esbjerg
Stiftet
18.06.2010
Hjemmeside
www.techno-tool.dk
Telefon
76 14 00 00
Revisor
Martinsen, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Bank
Jyske Bank A/S

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 17,0 mio. kr. ▲ 20,0 %
Årets resultat -1,9 mio. kr. ▼ 2.096,0 %
Egenkapital 4,4 mio. kr. ▲ 62,6 %
Soliditetsgrad 25,1 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 38 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2017 – 31.12.2017.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 13.682 t.kr. 12 2013: 12.059 t.kr. 13 2014: 14.589 t.kr. 14 2015: 14.750 t.kr. 15 2016: 14.176 t.kr. 16 2017: 17.010 t.kr. 17
Årets resultat (t.kr.)
2012: -364 t.kr. 12 2013: -1.019 t.kr. 13 2014: 135 t.kr. 14 2015: 99 t.kr. 15 2016: 93 t.kr. 16 2017: -1.863 t.kr. 17
Egenkapital (t.kr.)
2012: 1.700 t.kr. 12 2013: 681 t.kr. 13 2014: 815 t.kr. 14 2015: 915 t.kr. 15 2016: 2.708 t.kr. 16 2017: 4.402 t.kr. 17
25,1 %
Soliditetsgrad
104 %
Likviditetsgrad
-52,4 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 17.01014.17614.75014.58912.05913.682
Personaleomkostninger 17.82812.76312.88612.55911.53812.800
Af- og nedskrivninger 1.1887501.2831.4041.353981
Resultat af primær drift -2.006663582626-832-99
Finansielle indtægter 1002401
Finansielle omkostninger 573498434440437374
Resultat før skat -2.411165149190-1.269-472
Skat af årets resultat -548725055-250-108
Årets resultat -1.8639399135-1.019-364
Balance
Anlægsaktiver 7.9583.1363.8065.0916.0616.931
Omsætningsaktiver 9.5897.9715.4443.2473.2854.202
Likvide beholdninger 3791.05542160176134
Aktiver i alt 17.54811.1069.2508.3389.34611.133
Selskabskapital 2.0002.0002.0002.0002.0002.000
Overført resultat 6878-1.085-1.185-1.319-300
Egenkapital 4.4022.7089158156811.700
Hensatte forpligtelser –––––0
Langfristet gæld 3.8952.0803.0123.8114.2704.912
Kortfristet gæld 9.2506.3185.3243.7124.3954.521
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste20,0 %-3,9 %1,1 %21,0 %-11,9 %–
Egenkapitalforrentning-52,4 %5,2 %11,5 %18,0 %-85,6 %-21,4 %
Afkastningsgrad-13,0 %0,9 %1,1 %1,5 %-10,0 %-3,3 %
Soliditetsgrad25,1 %24,4 %9,9 %9,8 %7,3 %15,3 %
Likviditetsgrad104 %126 %102 %87 %75 %93 %
Antal ansatte38323028––

Ledelse

Tidligere ledelse (5)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (8)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2017 – 31.12.2017 15.05.2018 PDF XBRL
01.01.2016 – 31.12.2016 06.03.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 01.06.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 03.06.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 30.05.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 15.05.2013 PDF XBRL
01.01.2011 – 31.12.2011 30.04.2012
18.06.2010 – 31.12.2010 30.05.2011