PazaBusiness

GIVE GOODWIND A/S

CVR 31886112 Aktieselskab Regnskabsklasse C

Adresse
Hjortsvangen 26
7323 Give
Revisor
Beierholm
Bank
Sydbank

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 29,3 mio. kr. ▼ 28,0 %
Årets resultat 2,9 mio. kr. ▼ 72,4 %
Egenkapital 52,7 mio. kr. ▲ 5,7 %
Soliditetsgrad 77,4 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 40 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.07.2014 – 30.06.2015.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2013: 23.667 t.kr. 13 2014: 40.763 t.kr. 14 2015: 29.336 t.kr. 15
Årets resultat (t.kr.)
2013: -915 t.kr. 13 2014: 10.333 t.kr. 14 2015: 2.856 t.kr. 15
Egenkapital (t.kr.)
2013: 39.534 t.kr. 13 2014: 49.866 t.kr. 14 2015: 52.722 t.kr. 15
77,4 %
Soliditetsgrad
443 %
Likviditetsgrad
5,6 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201520142013
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 29.33640.76323.667
Personaleomkostninger 27.22128.41923.684
Af- og nedskrivninger 4641954.552
Resultat af primær drift 1.65112.149-4.569
Finansielle indtægter 2.4111.8304.444
Finansielle omkostninger 279195540
Resultat før skat 3.78213.784-664
Skat af årets resultat 9263.451251
Årets resultat 2.85610.333-915
Balance
Anlægsaktiver 3.9742.692458
Omsætningsaktiver 64.18183.13569.287
Likvide beholdninger 5.9863.22314
Aktiver i alt 68.15585.82669.745
Selskabskapital 500500500
Overført resultat 26.62249.36639.034
Egenkapital 52.72249.86639.534
Langfristet gæld 9321.200269
Kortfristet gæld 14.50234.76029.943
Foreslået udbytte 25.600––
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-28,0 %72,2 %–
Egenkapitalforrentning5,6 %23,1 %-2,3 %
Afkastningsgrad3,7 %13,3 %-1,3 %
Soliditetsgrad77,4 %58,1 %56,7 %
Likviditetsgrad443 %239 %231 %
Antal ansatte4041–

Ledelse

Tidligere ledelse (2)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

  • BeierholmRevisionspåtegning · 2013–2015

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (7)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.07.2014 – 30.06.2015 27.11.2015 PDF XBRL
01.07.2013 – 30.06.2014 05.11.2014 PDF XBRL
01.07.2012 – 30.06.2013 02.12.2013 PDF XBRL
01.07.2011 – 30.06.2012 20.12.2012
01.07.2010 – 30.06.2011 06.12.2011
01.07.2009 – 30.06.2010 05.12.2010
01.07.2008 – 30.06.2009 29.11.2009