PazaBusiness

Hjortebjerg A/S

CVR 29620547 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Hjortebjergvej 26
5471 Søndersø
Stiftet
16.06.2006
Revisor
PLUS REVISION REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB

Føj til watch list

Selskabets hovedaktivitet er at drive gartnerivirksomhed, handel og tjenesteydelser samt i forbindelse hermed stående virksomhed.

Bruttofortjeneste 12,9 mio. kr. ▲ 17,6 %
Årets resultat -1,5 mio. kr. ▼ 2.858,2 %
Egenkapital 1,6 mio. kr. ▼ 48,7 %
Soliditetsgrad 5,0 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 42 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.09.2021 – 31.08.2022.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 702 t.kr. 12 2013: 714 t.kr. 13 2014: 9.767 t.kr. 14 2015: 13.077 t.kr. 15 2016: 17.208 t.kr. 16 2017: 13.721 t.kr. 17 2018: 12.885 t.kr. 18 2019: 2.826 t.kr. 19 2021: 10.979 t.kr. 21 2022: 12.909 t.kr. 22
Årets resultat (t.kr.)
2012: 85 t.kr. 12 2013: -2.064 t.kr. 13 2014: 3.452 t.kr. 14 2015: 1.879 t.kr. 15 2016: 4.012 t.kr. 16 2017: 69 t.kr. 17 2018: 80 t.kr. 18 2019: -7.447 t.kr. 19 2021: 56 t.kr. 21 2022: -1.545 t.kr. 22
Egenkapital (t.kr.)
2012: 1.741 t.kr. 12 2013: -323 t.kr. 13 2014: 3.129 t.kr. 14 2015: 5.008 t.kr. 15 2016: 9.020 t.kr. 16 2017: 9.089 t.kr. 17 2018: 9.169 t.kr. 18 2019: 1.722 t.kr. 19 2021: 3.170 t.kr. 21 2022: 1.625 t.kr. 22
5,0 %
Soliditetsgrad
106 %
Likviditetsgrad
-64,5 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

2022202120192018201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 12.90910.9792.82612.88513.72117.20813.0779.767714702
Personaleomkostninger 13.69510.18912.24211.99211.48110.81210.1307.298-58–
Af- og nedskrivninger 16574051.375783253-9712.807-594
Resultat af primær drift -951716-9.4168888665.6132.6943.440-2.058108
Finansielle indtægter ––670322589906305
Finansielle omkostninger 1.0196397968067895573495060
Resultat før skat -1.97077-9.5411141035.1452.4343.968-2.064114
Skat af årets resultat -42521-2.09433341.1345555160-28
Årets resultat -1.54556-7.44780694.0121.8793.452-2.06485
Balance
Anlægsaktiver 1.197574–012.48412.2607.53023102.807
Omsætningsaktiver 31.07535.30833.47731.07610.83314.05310.90410.0531.5960
Likvide beholdninger 825979613675251.8369641.3895280
Aktiver i alt 32.27235.88233.47731.07623.31726.31318.43410.2841.5962.807
Selskabskapital 500500500500500500500500500500
Overført resultat 1.1252.6701.2228.6698.5898.5204.5082.629-8231.241
Egenkapital 1.6253.1701.7229.1699.0899.0205.0083.129-3231.741
Hensatte forpligtelser –––06916412358193193
Langfristet gæld 1.44461906.5115.7966.0084.166–––
Kortfristet gæld 29.20432.09331.75515.3967.74010.6449.0247.1471.727873
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste17,6 %288,5 %-78,1 %-6,1 %-20,3 %31,6 %33,9 %1.268,5 %1,6 %–
Egenkapitalforrentning-64,5 %2,3 %-136,7 %0,9 %0,8 %57,2 %46,2 %246,0 %-291,1 %4,9 %
Afkastningsgrad-4,5 %0,2 %-23,1 %0,3 %0,3 %17,9 %13,1 %58,1 %-93,7 %3,0 %
Soliditetsgrad5,0 %8,8 %5,1 %29,5 %39,0 %34,3 %27,2 %30,4 %-20,2 %62,0 %
Likviditetsgrad106 %110 %105 %202 %140 %132 %121 %141 %92 %0 %
Antal ansatte424340373634––––

Ledelse

Tidligere ledelse (7)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang

Tidligere navne

  • Hjortebjerg Plant License A/S2012–2012

Årsrapporter (17)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.09.2021 – 31.08.2022 14.03.2023 PDF XBRL
01.01.2021 – 31.08.2021 01.02.2022 PDF XBRL
01.01.2020 – 31.12.2020 06.07.2021 PDF XBRL
01.01.2019 – 31.12.2019 21.09.2020 PDF XBRL
01.01.2018 – 31.12.2018 26.06.2019 PDF XBRL
01.01.2017 – 31.12.2017 31.05.2018 PDF XBRL
01.01.2016 – 31.12.2016 07.04.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 15.04.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 02.03.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 27.06.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 14.06.2013 PDF XBRL
01.01.2011 – 31.12.2011 04.06.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 31.05.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 25.04.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 16.04.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 02.06.2008
16.06.2006 – 31.12.2006 24.05.2007