PazaBusiness

Radius Byg A/S

CVR 27647863 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Strandbjerggårdvej 4B
7600 Struer
Stiftet
17.03.2004
Revisor
KRØYER PEDERSEN, Statsautoriserede Revisorer I/S
Bank
Jyske Bank

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 18,1 mio. kr. ▲ 14,1 %
Årets resultat 486 t.kr. ▲ 118,7 %
Egenkapital 3,5 mio. kr. ▲ 22,1 %
Soliditetsgrad 10,7 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 36 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.07.2014 – 30.06.2015.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 12.327 t.kr. 12 2013: 10.893 t.kr. 13 2014: 15.825 t.kr. 14 2015: 18.060 t.kr. 15
Årets resultat (t.kr.)
2012: 1.047 t.kr. 12 2013: -1.003 t.kr. 13 2014: -2.597 t.kr. 14 2015: 486 t.kr. 15
Egenkapital (t.kr.)
2012: 3.000 t.kr. 12 2013: 1.997 t.kr. 13 2014: 2.903 t.kr. 14 2015: 3.544 t.kr. 15
10,7 %
Soliditetsgrad
110 %
Likviditetsgrad
15,1 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

2015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 18.06015.82510.89312.327
Personaleomkostninger 16.52518.01211.41010.329
Af- og nedskrivninger 463582397315
Resultat af primær drift 1.072-2.768-9141.684
Finansielle indtægter 111283732
Finansielle omkostninger 532684467318
Resultat før skat 650-3.425-1.3451.397
Skat af årets resultat 164-828-342350
Årets resultat 486-2.597-1.0031.047
Balance
Anlægsaktiver 439386489592
Omsætningsaktiver 32.80925.53124.02621.866
Likvide beholdninger 2263.898
Aktiver i alt 33.24925.91724.51522.458
Selskabskapital 500500500500
Overført resultat 3.0442.4031.4972.500
Egenkapital 3.5442.9031.9973.000
Hensatte forpligtelser –0334676
Kortfristet gæld 29.70423.01422.18418.782
Foreslået udbytte ––01.047
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste14,1 %45,3 %-11,6 %–
Egenkapitalforrentning15,1 %-106,0 %-40,1 %34,9 %
Afkastningsgrad1,6 %-10,3 %-4,3 %4,7 %
Soliditetsgrad10,7 %11,2 %8,1 %13,4 %
Likviditetsgrad110 %111 %108 %116 %
Antal ansatte3637–21

Ledelse

Tidligere ledelse (2)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (11)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.07.2014 – 30.06.2015 28.12.2015 PDF XBRL
01.07.2013 – 30.06.2014 23.12.2014 PDF XBRL
01.07.2012 – 30.06.2013 02.12.2013 PDF XBRL
01.07.2011 – 30.06.2012 03.12.2012 PDF XBRL
01.07.2010 – 30.06.2011 13.11.2011
01.07.2009 – 30.06.2010 10.11.2010
01.07.2008 – 30.06.2009 27.10.2009
01.07.2007 – 30.06.2008 21.09.2008
01.07.2006 – 30.06.2007 04.12.2007
01.07.2005 – 30.06.2006 17.10.2006
17.03.2004 – 30.06.2005 14.11.2005