PazaBusiness

Rikki Tikki Company A/S

CVR 27351883 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Mariagervej 3
9560
Stiftet
17.09.2003
Hjemmeside
www.rikkitikki.dk
Revisor
BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab
Bank
Østjydsk Bank

Føj til watch list

Selskabets væsentligste aktiviteter er produktion af og engroshandel med sæsonartikler, interiør og tekstiler af høj design kvalitet.

Bruttofortjeneste 12,1 mio. kr. ▼ 14,1 %
Årets resultat -3,1 mio. kr. ▲ 25,3 %
Egenkapital 11,5 mio. kr. ▲ 61,3 %
Soliditetsgrad 14,9 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 35 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2016 – 31.12.2016.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2013: 20.171 t.kr. 13 2014: 19.250 t.kr. 14 2015: 14.089 t.kr. 15 2016: 12.109 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2013: 2.359 t.kr. 13 2014: 418 t.kr. 14 2015: -4.184 t.kr. 15 2016: -3.125 t.kr. 16
Egenkapital (t.kr.)
2013: 10.892 t.kr. 13 2014: 11.325 t.kr. 14 2015: 7.141 t.kr. 15 2016: 11.517 t.kr. 16
14,9 %
Soliditetsgrad
–
Likviditetsgrad
-33,5 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

2016201520142013
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 12.10914.08919.25020.171
Personaleomkostninger -10.493-13.867-13.708-12.666
Af- og nedskrivninger -2.386-2.433-2.060-1.925
Resultat af primær drift -770-2.2113.4815.579
Finansielle indtægter -36111484
Finansielle omkostninger -3.205-3.194-2.973-2.632
Resultat før skat -4.011-5.3945223.031
Skat af årets resultat 8871.210-104-672
Årets resultat -3.125-4.1844182.359
Balance
Anlægsaktiver 10.0793.3364.6594.182
Omsætningsaktiver –57.69965.79669.200
Likvide beholdninger 1.6821.5158731.330
Aktiver i alt 77.21361.03570.45673.382
Selskabskapital 1.5001.5001.5001.500
Overført resultat 6.6385.6419.8259.392
Egenkapital 11.5177.14111.32510.892
Hensatte forpligtelser 04211.221866
Langfristet gæld 16.72515.00915.92817.999
Kortfristet gæld 48.97238.46341.98243.625
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-14,1 %-26,8 %-4,6 %–
Egenkapitalforrentning-33,5 %-45,3 %3,8 %21,7 %
Afkastningsgrad-4,5 %-6,4 %0,6 %3,2 %
Soliditetsgrad14,9 %11,7 %16,1 %14,8 %
Likviditetsgrad–150 %157 %159 %
Antal ansatte35353532

Ledelse

Tidligere ledelse (2)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (13)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2016 – 31.12.2016 08.06.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 08.06.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 27.04.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 11.04.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 18.04.2013
01.01.2011 – 31.12.2011 15.04.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 28.04.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 14.04.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 04.06.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 09.06.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 22.05.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 23.02.2006
01.09.2003 – 31.12.2004 21.06.2005