PazaBusiness

Pro-Plan Interaktiv A/S

CVR 27140157 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Ørstedvej 3
6630 Rødding
Stiftet
01.05.2003
Hjemmeside
www.pro-plan.dk
Telefon
74 25 25 03
Revisor
CKF Revision ApS, Godkendt revisionsfirma

Føj til watch list

Selskabets hovedaktiviteter har i lighed med tidligere år bestået i udarbejdelse af plantegninger, fotografering, udvikling og anden efter bestyrelsens skøn hermed beslægtet virksomhed.

Bruttofortjeneste 17,1 mio. kr. ▼ 4,0 %
Årets resultat 299 t.kr. ▼ 81,1 %
Egenkapital 1,3 mio. kr. ▼ 49,2 %
Soliditetsgrad 18,4 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 43 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.07.2021 – 30.06.2022.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 2.892 t.kr. 12 2013: 4.235 t.kr. 13 2014: 4.817 t.kr. 14 2015: 5.439 t.kr. 15 2016: 6.722 t.kr. 16 2017: 9.602 t.kr. 17 2018: 12.622 t.kr. 18 2020: 7.660 t.kr. 20 2021: 17.774 t.kr. 21 2022: 17.069 t.kr. 22
Årets resultat (t.kr.)
2012: -169 t.kr. 12 2013: 519 t.kr. 13 2014: 364 t.kr. 14 2015: 62 t.kr. 15 2016: 21 t.kr. 16 2017: 657 t.kr. 17 2018: 749 t.kr. 18 2020: 801 t.kr. 20 2021: 1.581 t.kr. 21 2022: 299 t.kr. 22
Egenkapital (t.kr.)
2012: -57 t.kr. 12 2013: 462 t.kr. 13 2014: 827 t.kr. 14 2015: 889 t.kr. 15 2016: 910 t.kr. 16 2017: 1.567 t.kr. 17 2018: 1.916 t.kr. 18 2020: 1.867 t.kr. 20 2021: 2.647 t.kr. 21 2022: 1.346 t.kr. 22
18,4 %
Soliditetsgrad
139 %
Likviditetsgrad
15,0 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

2022202120202018201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 17.06917.7747.66012.6229.6026.7225.4394.8174.2352.892
Personaleomkostninger 16.11615.2536.42611.2348.3706.3275.0634.1583.462-2.908
Af- og nedskrivninger 38442618638938036028716467-179
Resultat af primær drift 4542.0691.0439998513589495705-195
Finansielle indtægter 469313730288
Finansielle omkostninger ––19–––––––
Resultat før skat 3932.0501.0339798603692–––
Skat af årets resultat 94469232230203153012119851
Årets resultat 2991.5818017496572162364519-169
Balance
Anlægsaktiver 8148978291.0219011.0081.076793289231
Omsætningsaktiver 6.5058.7027.0323.6102.8251.4951.0251.2161.293708
Likvide beholdninger 1651.8232.9361.9801.13743434153278842
Aktiver i alt 7.3199.5997.8614.6313.7262.5032.1022.0091.583940
Selskabskapital 500500500500500500500500500500
Overført resultat 846547567916667410389327-38-557
Egenkapital 1.3462.6471.8671.9161.567910889827462-57
Hensatte forpligtelser 5812450844561557–0
Langfristet gæld 1.244868665–––––––
Kortfristet gæld 4.6705.9595.2802.6312.1141.5321.1581.1761.121997
Foreslået udbytte 01.600800500400–––––
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-4,0 %132,0 %-39,3 %31,5 %42,8 %23,6 %12,9 %13,8 %46,4 %–
Egenkapitalforrentning15,0 %70,0 %42,3 %43,0 %53,0 %2,3 %7,3 %56,6 %256,3 %–
Afkastningsgrad3,5 %18,1 %12,8 %17,9 %21,1 %0,9 %3,0 %20,3 %41,2 %-18,0 %
Soliditetsgrad18,4 %27,6 %23,7 %41,4 %42,1 %36,4 %42,3 %41,1 %29,2 %-6,1 %
Likviditetsgrad139 %146 %133 %137 %134 %98 %89 %103 %115 %71 %
Antal ansatte4339343123–––––

Ledelse

Tidligere ledelse (9)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang

Årsrapporter (20)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.07.2021 – 30.06.2022 15.12.2022 PDF XBRL
01.07.2020 – 30.06.2021 08.09.2021 PDF XBRL
01.01.2020 – 30.06.2020 27.11.2020 PDF XBRL
01.01.2019 – 31.12.2019 31.08.2020 PDF XBRL
01.01.2018 – 31.12.2018 03.05.2019 PDF XBRL
01.01.2017 – 31.12.2017 25.05.2018 PDF XBRL
01.01.2016 – 31.12.2016 05.06.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 09.06.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 03.06.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 04.06.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 17.06.2013 PDF XBRL
01.01.2011 – 31.12.2011 18.06.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 05.06.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 27.05.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 28.05.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 07.05.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 26.03.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 24.04.2006
01.01.2004 – 31.12.2004 06.06.2005
01.01.2003 – 31.12.2003 09.05.2004