PazaBusiness

MBP Holding ApS

CVR 24231941 Anpartsselskab Regnskabsklasse C

Adresse
Tangmosevej 106
4600 Køge
Revisor
Addere Revision statsautoriseret revisionspartnerselskab

Føj til watch list

Koncernens væsentligste aktivitet er salg af biler.

Bruttofortjeneste 4,2 mio. kr. ▲ 128,3 %
Årets resultat 4,9 mio. kr. ▲ 99,2 %
Egenkapital 31,2 mio. kr. ▲ 7,9 %
Soliditetsgrad 94,0 % Egenkapital / aktiver
Ansatte – Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2016 – 31.12.2016. Viser moderselskab · vis koncern

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: -4 t.kr. 12 2013: -4 t.kr. 13 2014: -29 t.kr. 14 2015: 1.826 t.kr. 15 2016: 4.169 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2012: 2.642 t.kr. 12 2013: 2.616 t.kr. 13 2014: 490 t.kr. 14 2015: 2.436 t.kr. 15 2016: 4.852 t.kr. 16
Egenkapital (t.kr.)
2012: 25.726 t.kr. 12 2013: 28.041 t.kr. 13 2014: 28.231 t.kr. 14 2015: 28.944 t.kr. 15 2016: 31.221 t.kr. 16
94,0 %
Soliditetsgrad
87 %
Likviditetsgrad
16,1 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

20162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 4.1691.826-29-4-4
Personaleomkostninger 00–––
Af- og nedskrivninger 00–––
Resultat af primær drift 4.1691.826-29-4-4
Finansielle indtægter 009951.291226
Finansielle omkostninger ––923-34
Resultat før skat ––6852.8862.939
Skat af årets resultat 88495195270297
Årets resultat 4.8522.4364902.6162.642
Balance
Anlægsaktiver 31.48628.29325.06224.58122.789
Omsætningsaktiver 1.7211.6183.1973.7302.937
Likvide beholdninger 25411.163263357
Aktiver i alt 33.20629.91128.25928.31125.726
Selskabskapital 125125125125125
Overført resultat 19.33821.08719.50718.74616.386
Egenkapital 31.22128.94428.23128.04125.726
Hensatte forpligtelser 00–––
Langfristet gæld 00–––
Kortfristet gæld 1.98696728270–
Foreslået udbytte 1.7001.8750300300
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste128,3 %––––
Egenkapitalforrentning16,1 %8,5 %1,7 %9,7 %10,3 %
Afkastningsgrad15,4 %8,4 %1,7 %9,7 %10,3 %
Soliditetsgrad94,0 %96,8 %99,9 %99,0 %100,0 %
Likviditetsgrad87 %167 %11.520 %1.382 %–

Ledelse

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (21)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2019 – 31.12.2019 05.03.2020 PDF XBRL
01.01.2018 – 31.12.2018 26.03.2019 PDF XBRL
01.01.2017 – 31.12.2017 01.05.2018 PDF XBRL
01.01.2016 – 31.12.2016 10.04.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 24.05.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 12.03.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 21.03.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 15.05.2013 PDF XBRL
01.01.2011 – 31.12.2011 08.03.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 14.02.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 22.02.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 15.02.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 11.03.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 07.05.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 15.02.2006
01.01.2004 – 31.12.2004 10.04.2005
01.01.2003 – 31.12.2003 16.03.2004
01.01.2002 – 31.12.2002 18.05.2003
01.01.2001 – 31.12.2001 26.03.2002
01.01.2000 – 31.12.2000 22.05.2001
25.07.1999 – 31.12.1999 15.06.2000