PazaBusiness

BC Catering Nykøbing F. A/S

CVR 24207897 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Grønsundsvej 266
4800 Nykøbing F
Stiftet
01.11.1996
Hjemmeside
www.bccn.dk
Telefon
54 49 27 00
Revisor
KPMG Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Bank
Handelsbanken

Føj til watch list

Selskabet sælger råvarer og hjælpematerialer til stor-køkkensektoren i Danmark. Fundamentet er høj service, leverance af kvalitetsprodukter, det lokale kendskab og den nære kontakt til kunderne. Selskabet har i september 2017 afviklet aktiviteten og overdraget goodwill, varelager, driftsmidler og forpligtelser på visse medarbejdere til et søsterselskab. Det forventes, at selskabet træder i solvent likvidation i 2017/18.

Bruttofortjeneste –
Årets resultat 2,3 mio. kr. ▼ 12,7 %
Egenkapital 7,3 mio. kr. ▼ 4,4 %
Soliditetsgrad 34,9 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 46 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2016 – 30.09.2017.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 26.540 t.kr. 12 2013: 25.340 t.kr. 13 2014: 23.130 t.kr. 14 2015: 25.784 t.kr. 15 2016: 19.650 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2012: 4.847 t.kr. 12 2013: 3.984 t.kr. 13 2014: 1.882 t.kr. 14 2015: 2.636 t.kr. 15 2016: 2.627 t.kr. 16 2017: 2.294 t.kr. 17
Egenkapital (t.kr.)
2012: 9.847 t.kr. 12 2013: 8.984 t.kr. 13 2014: 6.882 t.kr. 14 2015: 7.636 t.kr. 15 2016: 7.627 t.kr. 16 2017: 7.294 t.kr. 17
34,9 %
Soliditetsgrad
151 %
Likviditetsgrad
30,8 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste –19.65025.78423.13025.34026.540
Personaleomkostninger -18.437-15.332-21.154-19.357-18.985-18.474
Af- og nedskrivninger -2.048-926-1.118-1.219-1.101-1.482
Resultat af primær drift 3.0533.3923.5112.5545.2546.584
Finansielle indtægter 16471876410
Finansielle omkostninger -137-88-117-141-55-125
Resultat før skat 2.9323.3513.4122.4205.2636.469
Skat af årets resultat -638-725-776-538-1.279-1.622
Årets resultat 2.2942.6272.6361.8823.9844.847
Balance
Anlægsaktiver 4003.8286.6097.7158.6115.986
Omsætningsaktiver 20.49221.33723.68120.78722.74026.771
Likvide beholdninger 033037535
Aktiver i alt 20.89225.16530.29028.50131.35132.757
Selskabskapital 500500500500500500
Overført resultat 4.5004.5004.5004.5004.5004.500
Egenkapital 7.2947.6277.6366.8828.9849.847
Hensatte forpligtelser 08554239418698
Langfristet gæld –––0317673
Kortfristet gæld 13.59817.45322.11221.22621.86322.139
Foreslået udbytte 2.2942.6272.6361.8823.9844.847
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-100,0 %-23,8 %11,5 %-8,7 %-4,5 %–
Egenkapitalforrentning30,8 %34,4 %36,3 %23,7 %42,3 %49,2 %
Afkastningsgrad10,0 %9,5 %9,0 %6,3 %12,4 %14,8 %
Soliditetsgrad34,9 %30,3 %25,2 %24,1 %28,7 %30,1 %
Likviditetsgrad151 %122 %107 %98 %104 %121 %
Antal ansatte464259545551

Ledelse

Tidligere ledelse (2)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (21)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2016 – 30.09.2017 04.12.2017 PDF XBRL
01.10.2015 – 30.09.2016 01.12.2016 PDF XBRL
01.10.2014 – 30.09.2015 30.11.2015 PDF XBRL
01.10.2013 – 30.09.2014 28.11.2014 PDF XBRL
01.10.2012 – 30.09.2013 27.11.2013 PDF XBRL
01.10.2011 – 30.09.2012 26.11.2012 PDF XBRL
01.10.2010 – 30.09.2011 28.11.2011
01.10.2009 – 30.09.2010 29.11.2010
01.10.2008 – 30.09.2009 24.11.2009
01.10.2007 – 30.09.2008 27.11.2008
01.10.2006 – 30.09.2007 27.11.2007
01.10.2005 – 30.09.2006 04.12.2006
01.10.2004 – 30.09.2005 06.12.2005
01.10.2003 – 30.09.2004 08.12.2004
01.10.2002 – 30.09.2003 11.12.2003
01.10.2001 – 30.09.2002 05.12.2002
01.10.2000 – 30.09.2001 02.12.2001
01.10.1999 – 30.09.2000 29.11.2000
01.10.1998 – 30.09.1999 24.11.1999
01.10.1997 – 30.09.1998 07.12.1998
01.11.1996 – 30.09.1997 23.11.1997