PazaBusiness

Repro Centret, Vejle A/S

CVR 19697142 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Karl Bjarnhofsvej 3
7120 Vejle Øst
Stiftet
25.11.1996
Hjemmeside
www.reprocentret.dk
Telefon
75 81 44 66
Revisor
Martinsen, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

Føj til watch list

Selskabets arbejdsområde er den grafiske branche.

Bruttofortjeneste 27,6 mio. kr. ▼ 4,4 %
Årets resultat 1,6 mio. kr. ▲ 176,2 %
Egenkapital 10,9 mio. kr. ▲ 8,1 %
Soliditetsgrad 44,8 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 50 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2016 – 30.09.2017.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 29.349 t.kr. 12 2013: 27.846 t.kr. 13 2014: 30.582 t.kr. 14 2015: 30.780 t.kr. 15 2016: 28.827 t.kr. 16 2017: 27.560 t.kr. 17
Årets resultat (t.kr.)
2012: 2.639 t.kr. 12 2013: 1.748 t.kr. 13 2014: 2.056 t.kr. 14 2015: 422 t.kr. 15 2016: 585 t.kr. 16 2017: 1.616 t.kr. 17
Egenkapital (t.kr.)
2012: 12.980 t.kr. 12 2013: 12.090 t.kr. 13 2014: 14.145 t.kr. 14 2015: 14.567 t.kr. 15 2016: 10.108 t.kr. 16 2017: 10.931 t.kr. 17
44,8 %
Soliditetsgrad
161 %
Likviditetsgrad
15,4 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 27.56028.82730.78030.58227.84629.349
Personaleomkostninger 22.57224.89226.01124.81522.58223.025
Af- og nedskrivninger 2.7413.0374.0272.7962.2862.716
Resultat af primær drift 2.2488977422.9712.9783.608
Finansielle indtægter ––03372144
Finansielle omkostninger 231196235257402321
Resultat før skat 2.0837806112.8072.8723.562
Skat af årets resultat 4671951907511.124923
Årets resultat 1.6165854222.0561.7482.639
Balance
Anlægsaktiver 5.6287.1418.2338.6783.6444.654
Omsætningsaktiver 18.76315.71619.24318.85814.84224.457
Likvide beholdninger 2952.0081.5336153213.075
Aktiver i alt 24.39122.85727.47627.53618.48629.110
Selskabskapital 500500500500500500
Overført resultat 4.3963.5728.0317.6095.5543.806
Egenkapital 10.93110.10814.56714.14512.09012.980
Langfristet gæld 1.8072.8814.1024.4530444
Kortfristet gæld 11.6539.8688.8078.9376.39615.686
Foreslået udbytte ––––02.639
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-4,4 %-6,3 %0,6 %9,8 %-5,1 %–
Egenkapitalforrentning15,4 %4,7 %2,9 %15,7 %13,9 %20,3 %
Afkastningsgrad6,8 %2,3 %1,5 %8,9 %7,3 %9,1 %
Soliditetsgrad44,8 %44,2 %53,0 %51,4 %65,4 %44,6 %
Likviditetsgrad161 %159 %218 %211 %232 %156 %
Antal ansatte50555655–49

Ledelse

Tidligere ledelse (5)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (21)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2016 – 30.09.2017 15.12.2017 PDF XBRL
01.10.2015 – 30.09.2016 01.03.2017 PDF XBRL
01.10.2014 – 30.09.2015 07.12.2015 PDF XBRL
01.10.2013 – 30.09.2014 21.11.2014 PDF XBRL
01.10.2012 – 30.09.2013 25.11.2013 PDF XBRL
01.10.2011 – 30.09.2012 22.11.2012 PDF XBRL
01.10.2010 – 30.09.2011 23.11.2011
01.10.2009 – 30.09.2010 22.11.2010
01.10.2008 – 30.09.2009 09.12.2009
01.10.2007 – 30.09.2008 27.11.2008
01.10.2006 – 30.09.2007 13.11.2007
01.10.2005 – 30.09.2006 19.11.2006
01.10.2004 – 30.09.2005 19.12.2005
01.10.2003 – 30.09.2004 21.11.2004
01.10.2002 – 30.09.2003 04.12.2003
01.10.2001 – 30.09.2002 28.11.2002
01.10.2000 – 30.09.2001 05.12.2001
01.10.1999 – 30.09.2000 13.12.2000
01.10.1998 – 30.09.1999 15.12.1999
01.10.1997 – 30.09.1998 19.11.1998
01.06.1996 – 30.09.1997 21.12.1997