PazaBusiness

BC Catering Herning A/S

CVR 19431592 Aktieselskab Regnskabsklasse C

Adresse
Hedelandsvej 18
7400 Herning
Stiftet
21.06.1996
Hjemmeside
www.bccatering.dk
Telefon
97 22 14 33
Revisor
KPMG Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Bank
Handelsbanken

Føj til watch list

Selskabet sælger råvarer og hjælpematerialer til stor-køkkensektoren i Danmark. Fundamentet er høj service, leverance af kvalitetsprodukter, det lokale kendskab og den nære kontakt til kunderne. Der er etableret et højt niveau for fødevaresikkerhed hos selskabet med konstant fokus på at bevare og videreudvikle rutiner og procedurer inden for dette område, bl.a. ved uddannelse og træning af medarbejdere. I henhold til Fødevarestyrelsens regler er der implementeret et egenkontrolprogram ligesom selskabet er certificeret efter den internationale fødevaresikkerhedsstandard ISO 22000. Selskabet ar…

Bruttofortjeneste –
Årets resultat 6,9 mio. kr. ▼ 38,0 %
Egenkapital 16,9 mio. kr. ▲ 4,7 %
Soliditetsgrad 38,7 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 50 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2019 – 30.09.2020.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 29.196 t.kr. 12 2013: 27.828 t.kr. 13 2014: 30.720 t.kr. 14 2015: 29.983 t.kr. 15 2016: 32.567 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2012: 9.300 t.kr. 12 2013: 9.001 t.kr. 13 2014: 9.964 t.kr. 14 2015: 8.750 t.kr. 15 2016: 9.873 t.kr. 16 2017: 9.531 t.kr. 17 2018: 10.681 t.kr. 18 2019: 11.149 t.kr. 19 2020: 6.911 t.kr. 20
Egenkapital (t.kr.)
2012: 14.300 t.kr. 12 2013: 14.001 t.kr. 13 2014: 14.964 t.kr. 14 2015: 13.750 t.kr. 15 2016: 14.873 t.kr. 16 2017: 14.531 t.kr. 17 2018: 15.681 t.kr. 18 2019: 16.149 t.kr. 19 2020: 16.911 t.kr. 20
38,7 %
Soliditetsgrad
149 %
Likviditetsgrad
41,8 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

202020192018201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste ––––32.56729.98330.72027.82829.196
Personaleomkostninger 21.901-25.304-23.053-21.035-19.115-17.797-16.814-14.914-15.589
Af- og nedskrivninger 1.890-1.665-1.450-1.102-670-670-758-942-1.102
Resultat af primær drift 9.06614.76114.15412.56012.78211.51713.14811.97112.505
Finansielle indtægter 66220014441269243
Finansielle omkostninger 259-468-458-334-131-89-97-71-134
Resultat før skat 8.87214.31513.69612.22612.66511.47113.17711.99212.415
Skat af årets resultat 1.961-3.166-3.015-2.695-2.792-2.722-3.213-2.991-3.114
Årets resultat 6.91111.14910.6819.5319.8738.7509.9649.0019.300
Balance
Anlægsaktiver 6.9737.2465.9065.5433.4452.5482.6032.1072.812
Omsætningsaktiver 36.68648.11750.94945.32536.61534.00137.51132.93336.438
Likvide beholdninger 1025125126
Aktiver i alt 43.65955.36356.85550.86740.06036.54940.11435.04039.250
Selskabskapital 500500500500500500500500500
Overført resultat 9.5009.5004.5004.5004.5004.5004.5004.5004.500
Egenkapital 16.91116.14915.68114.53114.87313.75014.96414.00114.300
Hensatte forpligtelser 160125808642––––
Langfristet gæld 1.968–––––08111.573
Kortfristet gæld 24.61939.08941.09436.25025.14522.79925.15020.22823.377
Foreslået udbytte 6.9116.14910.6819.5319.8738.7509.9649.0019.300
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste–––-100,0 %8,6 %-2,4 %10,4 %-4,7 %–
Egenkapitalforrentning41,8 %70,1 %70,7 %64,8 %69,0 %60,9 %68,8 %63,6 %65,0 %
Afkastningsgrad14,0 %19,9 %19,8 %21,0 %25,8 %22,8 %26,5 %24,2 %23,7 %
Soliditetsgrad38,7 %29,2 %27,6 %28,6 %37,1 %37,6 %37,3 %40,0 %36,4 %
Likviditetsgrad149 %123 %124 %125 %146 %149 %149 %163 %156 %
Antal ansatte505753504538343234

Ledelse

Tidligere ledelse (2)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (25)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2019 – 30.09.2020 14.12.2020 PDF XBRL
01.10.2018 – 30.09.2019 27.11.2019 PDF XBRL
01.10.2017 – 30.09.2018 20.12.2018 PDF XBRL
01.10.2016 – 30.09.2017 04.12.2017 PDF XBRL
01.10.2015 – 30.09.2016 01.12.2016 PDF XBRL
01.10.2014 – 30.09.2015 30.11.2015 PDF XBRL
01.10.2013 – 30.09.2014 28.11.2014 PDF XBRL
01.10.2012 – 30.09.2013 28.11.2013 PDF XBRL
01.10.2011 – 30.09.2012 26.11.2012 PDF XBRL
01.10.2010 – 30.09.2011 28.11.2011
01.10.2009 – 30.09.2010 29.11.2010
01.10.2008 – 30.09.2009 24.11.2009
01.10.2007 – 30.09.2008 27.11.2008
01.10.2006 – 30.09.2007 27.11.2007
01.10.2005 – 30.09.2006 04.12.2006
01.10.2004 – 30.09.2005 06.12.2005
01.10.2003 – 30.09.2004 08.12.2004
01.10.2002 – 30.09.2003 14.12.2003
01.10.2001 – 30.09.2002 05.12.2002
01.10.2000 – 30.09.2001 02.12.2001
01.10.1999 – 30.09.2000 19.11.2000
01.10.1998 – 30.09.1999 24.11.1999
01.10.1997 – 30.09.1998 06.12.1998
01.10.1996 – 30.09.1997 03.12.1997
01.01.1996 – 30.09.1996 02.12.1996