PazaBusiness

P.A.P A/S

CVR 18064200 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Langebrogade 1 D
1411 København K
Stiftet
01.10.1994
Revisor
KPMG P/S, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

Føj til watch list

Hovedaktiviteten har i lighed med tidligere år bestået i rådgivende ingeniør virksomhed.

Bruttofortjeneste 3,5 mio. kr. ▲ 618,9 %
Årets resultat 2,5 mio. kr. ▲ 289,7 %
Egenkapital 3,3 mio. kr. ▲ 306,9 %
Soliditetsgrad 20,8 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 35 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2020 – 31.12.2020.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 5.468 t.kr. 12 2013: 4.241 t.kr. 13 2014: 3.393 t.kr. 14 2015: 3.378 t.kr. 15 2016: 4.484 t.kr. 16 2017: 6.771 t.kr. 17 2018: 5.425 t.kr. 18 2019: -675 t.kr. 19 2020: 3.502 t.kr. 20
Årets resultat (t.kr.)
2012: 1.897 t.kr. 12 2013: 1.399 t.kr. 13 2014: 975 t.kr. 14 2015: 1.262 t.kr. 15 2016: 1.964 t.kr. 16 2017: 4.154 t.kr. 17 2018: 3.068 t.kr. 18 2019: -1.327 t.kr. 19 2020: 2.518 t.kr. 20
Egenkapital (t.kr.)
2012: 4.266 t.kr. 12 2013: 3.414 t.kr. 13 2014: 2.989 t.kr. 14 2015: 3.351 t.kr. 15 2016: 3.995 t.kr. 16 2017: 6.179 t.kr. 17 2018: 5.147 t.kr. 18 2019: 820 t.kr. 19 2020: 3.338 t.kr. 20
20,8 %
Soliditetsgrad
117 %
Likviditetsgrad
121,1 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

202020192018201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 3.502-6755.4256.7714.4843.3783.3934.2415.468
Personaleomkostninger 29.1653078959061.5511.7021.8462.0942.215
Af- og nedskrivninger 29154751549932456203219204
Resultat af primær drift 3.211-1.5294.0155.3662.6091.6201.3441.9283.048
Finansielle indtægter 66–05530361112
Finansielle omkostninger 341395425525491610
Resultat før skat 3.243-1.6683.9615.3472.5611.6461.3311.9233.051
Skat af årets resultat 725-3418931.1935983843565241.154
Årets resultat 2.518-1.3273.0684.1541.9641.2629751.3991.897
Balance
Anlægsaktiver 1.4381.1151.4941.5842.0751.069932889784
Omsætningsaktiver 14.6487.94010.16811.6199.2457.7417.3106.9368.003
Likvide beholdninger 56464463.8631.5992.1167343511.215
Aktiver i alt 16.0869.05511.66313.20411.3198.8118.2437.8258.787
Selskabskapital 900900900900900900900900900
Overført resultat 2.438-801.2471.1791.1251.1311.1891.1141.116
Egenkapital 3.3388205.1476.1793.9953.3512.9893.4144.266
Hensatte forpligtelser 181072107173––022
Langfristet gæld ––0414–––––
Kortfristet gæld 12.5678.2356.4446.5037.1515.4595.2534.4114.499
Foreslået udbytte –03.0004.1001.9701.3209001.4002.250
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste–-112,4 %-19,9 %51,0 %32,7 %-0,4 %-20,0 %-22,4 %–
Egenkapitalforrentning121,1 %-44,5 %54,2 %81,7 %53,5 %39,8 %30,5 %36,4 %44,5 %
Afkastningsgrad20,0 %-12,8 %24,7 %33,9 %19,5 %14,8 %12,1 %16,8 %21,6 %
Soliditetsgrad20,8 %9,1 %44,1 %46,8 %35,3 %38,0 %36,3 %43,6 %48,5 %
Likviditetsgrad117 %96 %158 %179 %129 %142 %139 %157 %178 %
Antal ansatte3539––373535––

Ledelse

Tidligere ledelse (11)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Tidligere navne

  • P.A.P. A/S2016–2019
  • Ingeniørfirmaet P.A. Pedersen A/S2012–2015

Årsrapporter (26)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2020 – 31.12.2020 25.05.2021 PDF XBRL
01.07.2018 – 31.12.2019 28.08.2020 PDF XBRL
01.07.2017 – 30.06.2018 17.09.2018 PDF XBRL
01.07.2016 – 30.06.2017 18.10.2017 PDF XBRL
01.07.2015 – 30.06.2016 16.11.2016 PDF XBRL
01.07.2014 – 30.06.2015 04.11.2015 PDF XBRL
01.07.2013 – 30.06.2014 25.11.2014 PDF XBRL
01.07.2012 – 30.06.2013 12.09.2013 PDF XBRL
01.07.2011 – 30.06.2012 23.11.2012 PDF XBRL
01.07.2010 – 30.06.2011 19.09.2011
01.07.2009 – 30.06.2010 23.09.2010
01.07.2008 – 30.06.2009 23.09.2009
01.04.2008 – 30.06.2008 07.10.2008
01.04.2007 – 31.03.2008 30.06.2008
01.04.2006 – 31.03.2007 04.07.2007
01.04.2005 – 31.03.2006 29.06.2006
01.04.2004 – 31.03.2005 21.06.2005
01.04.2003 – 31.03.2004 23.06.2004
01.04.2002 – 31.03.2003 02.07.2003
01.04.2001 – 31.03.2002 03.07.2002
01.04.2000 – 31.03.2001 12.07.2001
01.04.1999 – 31.03.2000 09.07.2000
01.04.1998 – 31.03.1999 05.08.1999
01.04.1997 – 31.03.1998 25.06.1998
01.04.1996 – 31.03.1997 02.07.1997
01.10.1994 – 31.03.1996 30.08.1996