PazaBusiness

Danespo Food A/S

CVR 14815236 Aktieselskab Regnskabsklasse C

Adresse
Sandlyvej 27
4540 Fårevejle
Stiftet
08.10.1990
Revisor
RSM PLUS P/S STATSAUTORISEREDE REVISORER
Bank
Danske Bank A/S

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 21,9 mio. kr. ▼ 8,0 %
Årets resultat 3,8 mio. kr. ▼ 22,0 %
Egenkapital 35,8 mio. kr. ▲ 11,8 %
Soliditetsgrad 53,1 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 38 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.07.2013 – 30.06.2014.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 10.655 t.kr. 12 2013: 23.841 t.kr. 13 2014: 21.934 t.kr. 14
Årets resultat (t.kr.)
2012: 1.803 t.kr. 12 2013: 4.854 t.kr. 13 2014: 3.788 t.kr. 14
Egenkapital (t.kr.)
2012: 14.661 t.kr. 12 2013: 32.035 t.kr. 13 2014: 35.823 t.kr. 14
53,1 %
Soliditetsgrad
123 %
Likviditetsgrad
11,2 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 21.93423.84110.655
Personaleomkostninger 18.71720.815–
Resultat af primær drift –7.449–
Finansielle indtægter 127156
Finansielle omkostninger 881997798
Skat af årets resultat 1.1121.605621
Årets resultat 3.7884.8541.803
Balance
Anlægsaktiver 40.46839.87724.804
Omsætningsaktiver 27.03942.24220.318
Likvide beholdninger 211886
Aktiver i alt 67.50682.12045.122
Selskabskapital 6.0006.0005.000
Overført resultat 29.82323.6359.661
Egenkapital 35.82332.03514.661
Hensatte forpligtelser 2.9313.2083.066
Langfristet gæld 6.7087.7356.052
Kortfristet gæld 22.04439.14121.344
Foreslået udbytte 02.4000
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-8,0 %123,7 %–
Egenkapitalforrentning11,2 %20,8 %12,3 %
Afkastningsgrad5,1 %7,6 %4,0 %
Soliditetsgrad53,1 %39,0 %32,5 %
Likviditetsgrad123 %108 %95 %
Antal ansatte3841–

Ledelse

Tidligere ledelse (6)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Tidligere navne

  • Lammefjordens Kartoffelcentral A/S2012–2012

Årsrapporter (20)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.07.2013 – 30.06.2014 01.09.2014 PDF XBRL
01.07.2012 – 30.06.2013 30.08.2013 PDF XBRL
01.07.2011 – 30.06.2012 22.10.2012 PDF XBRL
01.07.2010 – 30.06.2011 07.11.2011
01.01.2010 – 30.06.2010 01.11.2010
01.01.2009 – 31.12.2009 06.05.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 03.05.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 12.03.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 15.05.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 20.04.2006
01.01.2004 – 31.12.2004 13.04.2005
01.01.2003 – 31.12.2003 22.04.2004
01.01.2002 – 31.12.2002 08.05.2003
01.01.2001 – 31.12.2001 09.05.2002
01.01.2000 – 31.12.2000 25.03.2001
01.01.1999 – 31.12.1999 29.06.2000
01.01.1998 – 31.12.1998 02.05.1999
01.01.1997 – 31.12.1997 26.05.1998
01.01.1996 – 31.12.1996 04.08.1997
01.01.1995 – 31.12.1995 17.06.1996