PazaBusiness

Norbech A/S

CVR 13534381 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Jellingvej 1
9230 Svenstrup J
Stiftet
16.12.1996
Hjemmeside
www.norbech.com
Telefon
98 15 40 80
Revisor
BRANDT, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Bank
Danske Bank

Føj til watch list

Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af handel, reparation, udlejning og investering inden for fiskeriindustrien.

Bruttofortjeneste 25,5 mio. kr. ▲ 12,8 %
Årets resultat 1,9 mio. kr. ▼ 36,6 %
Egenkapital 14,9 mio. kr. ▼ 1,6 %
Soliditetsgrad 32,4 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 36 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2022 – 31.12.2022.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 13.415 t.kr. 12 2013: 10.749 t.kr. 13 2014: 13.809 t.kr. 14 2015: 14.672 t.kr. 15 2016: 17.748 t.kr. 16 2017: 18.722 t.kr. 17 2018: 22.905 t.kr. 18 2019: 21.765 t.kr. 19 2020: 23.149 t.kr. 20 2021: 22.638 t.kr. 21 2022: 25.543 t.kr. 22
Årets resultat (t.kr.)
2012: 465 t.kr. 12 2013: 712 t.kr. 13 2014: 1.026 t.kr. 14 2015: 2.866 t.kr. 15 2016: 592 t.kr. 16 2017: 973 t.kr. 17 2018: 3.458 t.kr. 18 2019: 3.916 t.kr. 19 2020: 4.863 t.kr. 20 2021: 3.018 t.kr. 21 2022: 1.915 t.kr. 22
Egenkapital (t.kr.)
2012: 4.176 t.kr. 12 2013: 4.791 t.kr. 13 2014: 5.418 t.kr. 14 2015: 8.083 t.kr. 15 2016: 8.675 t.kr. 16 2017: 10.399 t.kr. 17 2018: 13.753 t.kr. 18 2019: 11.718 t.kr. 19 2020: 14.735 t.kr. 20 2021: 15.154 t.kr. 21 2022: 14.918 t.kr. 22
32,4 %
Soliditetsgrad
156 %
Likviditetsgrad
12,7 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

20222021202020192018201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Omsætning –––––––––10.74913.415
Bruttofortjeneste 25.54322.63823.14921.76522.90518.72217.74814.67213.80910.74913.415
Personaleomkostninger 21.71417.51015.07015.31414.14611.95411.10610.0539.3769.91912.383
Af- og nedskrivninger 1.2431.2551.0001.197646472142111111303323
Resultat af primær drift 2.5873.8736.9145.2544.5332.4622.4521.3841.328527710
Finansielle indtægter 19724016-331002802.137331404102
Finansielle omkostninger 6942826901771802231.872106174213215
Resultat før skat 2.1593.8336.2405.0444.4542.2675803.4151.484719597
Skat af årets resultat 2448151.3771.128627305045331189152
Årets resultat 1.9153.0184.8633.9163.4589735922.8661.026712465
Balance
Anlægsaktiver 10.4107.8085.2826.5107.2925.6658.3208.0015.2184.9203.564
Omsætningsaktiver 35.67026.27222.07920.58917.10415.10210.47210.9518.1337.1288.305
Likvide beholdninger 2434578.18511.4722.4014.096393.2652.3381.9233.119
Aktiver i alt 46.08034.08027.36227.09924.39620.76618.79218.95113.35112.04911.868
Selskabskapital 750750750750750750750750750750750
Overført resultat 10.05712.45212.0086.0669495.5206.5435.9513.2852.6592.043
Egenkapital 14.91815.15414.73511.71813.75310.3998.6758.0835.4184.7914.176
Hensatte forpligtelser 1.5461.3021.2141.3251.8521.484495525444444522
Langfristet gæld 6.7264.8681.2281.6361.2061.3511.4891.6091.7791.9202.142
Kortfristet gæld 22.89012.75610.18412.4207.5847.5338.1328.7345.7104.8935.029
Foreslået udbytte 5005005005006.39410302004009797
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste12,8 %-2,2 %6,4 %-5,0 %22,3 %5,5 %21,0 %6,2 %28,5 %-19,9 %–
Overskudsgrad–––––––––4,9 %5,3 %
Egenkapitalforrentning12,7 %20,2 %36,8 %30,8 %28,6 %10,2 %7,1 %42,5 %20,1 %15,9 %11,1 %
Afkastningsgrad4,8 %9,8 %17,9 %15,2 %15,3 %4,9 %3,1 %17,7 %8,1 %6,0 %3,9 %
Soliditetsgrad32,4 %44,5 %53,9 %43,2 %56,4 %50,1 %46,2 %42,7 %40,6 %39,8 %35,2 %
Likviditetsgrad156 %206 %217 %166 %226 %200 %129 %125 %142 %146 %165 %
Antal ansatte3629262424––––––

Ledelse

Tidligere ledelse (4)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang

Tidligere navne

  • UNI-FOOD TECHNIC A/S2012–2021

Årsrapporter (28)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2022 – 31.12.2022 08.03.2023 PDF XBRL
01.01.2021 – 31.12.2021 31.03.2022 PDF XBRL
01.01.2020 – 31.12.2020 22.03.2021 PDF XBRL
01.01.2019 – 31.12.2019 06.04.2020 PDF XBRL
01.01.2018 – 31.12.2018 15.04.2019 PDF Årsrapport (HTML) XBRL
01.01.2017 – 31.12.2017 30.06.2018 PDF Årsrapport (HTML) XBRL
01.01.2016 – 31.12.2016 20.06.2017 PDF Årsrapport (HTML) XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 02.06.2016 PDF Årsrapport (HTML) XBRL Generalforsamlingsprotokollat
01.01.2014 – 31.12.2014 09.06.2015 PDF Årsrapport (HTML) XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 21.06.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 23.05.2013 PDF XBRL
01.01.2011 – 31.12.2011 31.05.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 15.05.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 18.05.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 11.06.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 24.06.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 17.06.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 01.06.2006
01.01.2004 – 31.12.2004 08.06.2005
01.01.2003 – 31.12.2003 04.06.2004
01.01.2002 – 31.12.2002 08.07.2003
01.01.2001 – 31.12.2001 09.07.2002
01.01.2000 – 31.12.2000 27.06.2001
01.01.1999 – 31.12.1999 29.06.2000
01.01.1998 – 31.12.1998 01.07.1999
01.01.1997 – 31.12.1997 02.07.1998
01.01.1996 – 31.12.1996 30.06.1997
01.01.1995 – 31.12.1995 16.06.1996