PazaBusiness

Nørresundby Rederi A/S

CVR 13162573 Aktieselskab Regnskabsklasse C Koncerntal

Adresse
Østre Havnegade 18, st. tv.
9000 Aalborg
Hjemmeside
www.nrsbrederi.dk
Telefon
98 77 55 77
Revisor
Beierholm
Bank
Spar Nord Bank A/S

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 26,9 mio. kr. ▲ 8,9 %
Årets resultat 774 t.kr. ▲ 114,9 %
Egenkapital -15,4 mio. kr. ▲ 2,5 %
Soliditetsgrad -30,8 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 41 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2015 – 31.12.2015. Viser koncerntal · vis moderselskab

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2013: 28.931 t.kr. 13 2014: 24.699 t.kr. 14 2015: 26.902 t.kr. 15
Årets resultat (t.kr.)
2013: -3.835 t.kr. 13 2014: -5.212 t.kr. 14 2015: 774 t.kr. 15
Egenkapital (t.kr.)
2013: -11.103 t.kr. 13 2014: -15.801 t.kr. 14 2015: -15.410 t.kr. 15
-30,8 %
Soliditetsgrad
35 %
Likviditetsgrad
–
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201520142013
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 26.90224.69928.931
Personaleomkostninger 20.55523.79726.293
Af- og nedskrivninger 3.9903.9744.860
Resultat af primær drift 2.358-3.073-2.222
Finansielle indtægter 5843471.387
Finansielle omkostninger 1.6182.7193.428
Resultat før skat 1.100-5.445-4.263
Skat af årets resultat 326-233-427
Årets resultat 774-5.212-3.835
Balance
Anlægsaktiver 27.14230.68936.037
Omsætningsaktiver 22.94323.34716.080
Likvide beholdninger 218438102
Aktiver i alt 50.08454.03552.116
Selskabskapital 551551551
Overført resultat -17.924-18.315-13.617
Egenkapital -15.410-15.801-11.103
Hensatte forpligtelser 000
Langfristet gæld 2986401.506
Kortfristet gæld 65.50369.57661.572
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste8,9 %-14,6 %–
Afkastningsgrad1,5 %-9,8 %-7,4 %
Soliditetsgrad-30,8 %-29,2 %-21,3 %
Likviditetsgrad35 %34 %26 %
Antal ansatte415162

Ledelse

Tidligere ledelse (3)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

  • BeierholmRevisionspåtegning · 2013–2015

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (21)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2015 – 31.12.2015 08.06.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 02.07.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 18.06.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 03.06.2013
01.01.2011 – 31.12.2011 29.04.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 08.05.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 26.04.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 04.06.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 22.06.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 05.06.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 06.06.2006
01.01.2004 – 31.12.2004 15.06.2005
01.01.2003 – 31.12.2003 16.05.2004
01.01.2002 – 31.12.2002 30.06.2003
01.01.2001 – 31.12.2001 09.06.2002
01.01.2000 – 31.12.2000 14.06.2001
01.01.1999 – 31.12.1999 08.06.2000
01.01.1998 – 31.12.1998 18.04.1999
01.01.1997 – 31.12.1997 29.04.1998
01.01.1996 – 31.12.1996 18.06.1997
01.01.1995 – 31.12.1995 06.06.1996