PazaBusiness

Hjerting Laks A/S

CVR 12617585 Aktieselskab Regnskabsklasse C

Adresse
Bytoften 3
6710 Esbjerg V
Stiftet
01.01.1989
Hjemmeside
www.hjerting-laks.dk
Telefon
75 11 52 22
Revisor
Martinsen, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 22,9 mio. kr. ▼ 1,8 %
Årets resultat 1,5 mio. kr. ▼ 79,1 %
Egenkapital 27,6 mio. kr. ▲ 0,0 %
Soliditetsgrad 48,2 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 50 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.07.2014 – 30.06.2015.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2013: 23.079 t.kr. 13 2014: 23.332 t.kr. 14 2015: 22.912 t.kr. 15
Årets resultat (t.kr.)
2013: 15.444 t.kr. 13 2014: 7.195 t.kr. 14 2015: 1.504 t.kr. 15
Egenkapital (t.kr.)
2013: 27.424 t.kr. 13 2014: 27.619 t.kr. 14 2015: 27.623 t.kr. 15
48,2 %
Soliditetsgrad
111 %
Likviditetsgrad
5,4 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201520142013
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 22.91223.33223.079
Personaleomkostninger 15.25714.96114.554
Af- og nedskrivninger 1.8341.6851.141
Resultat af primær drift 5.8216.6867.383
Finansielle indtægter 1.29127.76716.342
Finansielle omkostninger 6.52426.2364.592
Resultat før skat 1.6519.17720.335
Skat af årets resultat 1471.9834.891
Årets resultat 1.5047.19515.444
Balance
Anlægsaktiver 24.56132.18587.834
Omsætningsaktiver 32.72232.38335.450
Likvide beholdninger 8.4016.93114.703
Aktiver i alt 57.28364.568123.284
Selskabskapital 1.6761.6761.676
Overført resultat 25.94825.94425.749
Egenkapital 27.62327.61927.424
Hensatte forpligtelser 286574862
Kortfristet gæld 29.37336.37594.997
Foreslået udbytte 1.5007.00015.000
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-1,8 %1,1 %–
Egenkapitalforrentning5,4 %26,1 %56,3 %
Afkastningsgrad2,5 %7,7 %12,5 %
Soliditetsgrad48,2 %42,8 %22,2 %
Likviditetsgrad111 %89 %37 %
Antal ansatte5049–

Ledelse

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (20)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.07.2014 – 30.06.2015 10.11.2015 PDF XBRL
01.07.2013 – 30.06.2014 21.11.2014 PDF XBRL
01.07.2012 – 30.06.2013 25.11.2013 PDF XBRL
01.07.2011 – 30.06.2012 06.11.2012
01.07.2010 – 30.06.2011 31.10.2011
01.07.2009 – 30.06.2010 01.11.2010
01.07.2008 – 30.06.2009 29.11.2009
01.07.2007 – 30.06.2008 09.12.2008
01.07.2006 – 30.06.2007 02.12.2007
01.07.2005 – 30.06.2006 30.11.2006
01.07.2004 – 30.06.2005 29.11.2005
01.07.2003 – 30.06.2004 09.11.2004
01.07.2002 – 30.06.2003 19.10.2003
01.07.2001 – 30.06.2002 24.10.2002
01.07.2000 – 30.06.2001 17.10.2001
01.07.1999 – 30.06.2000 16.11.2000
01.07.1998 – 30.06.1999 07.11.1999
01.07.1997 – 30.06.1998 19.11.1998
01.07.1996 – 30.06.1997 14.12.1997
01.07.1995 – 30.06.1996 27.11.1996