PazaBusiness

Preben Andersen Vognmands- og Renovationsforretning ApS

CVR 12509480 Anpartsselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Kværnvej 1
4760 Vordingborg
Stiftet
27.09.1988
Hjemmeside
www.prebenandersen.dk
Telefon
55 37 11 11
Revisor
Øernes Revision, Registreret revisionsaktieselskab
Bank
Lollands Bank A/S

Føj til watch list

Selskabets hovedaktivitet er vognmandskørsel inden for renovationsområdet og udlejning af containere.

Bruttofortjeneste 27,4 mio. kr. ▲ 7,3 %
Årets resultat 5,0 mio. kr. ▲ 45,9 %
Egenkapital 13,0 mio. kr. ▼ 23,3 %
Soliditetsgrad 59,1 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 36 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2019 – 30.09.2020.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2013: 49.564 t.kr. 13 2014: 20.588 t.kr. 14 2015: 16.842 t.kr. 15 2016: 21.787 t.kr. 16 2017: 23.590 t.kr. 17 2018: 24.271 t.kr. 18 2019: 25.544 t.kr. 19 2020: 27.417 t.kr. 20
Årets resultat (t.kr.)
2013: 6.402 t.kr. 13 2014: 951 t.kr. 14 2015: 900 t.kr. 15 2016: 2.368 t.kr. 16 2017: 3.053 t.kr. 17 2018: 2.207 t.kr. 18 2019: 3.434 t.kr. 19 2020: 5.011 t.kr. 20
Egenkapital (t.kr.)
2013: 20.261 t.kr. 13 2014: 21.212 t.kr. 14 2015: 21.477 t.kr. 15 2016: 23.844 t.kr. 16 2017: 27.102 t.kr. 17 2018: 19.503 t.kr. 18 2019: 16.972 t.kr. 19 2020: 13.019 t.kr. 20
59,1 %
Soliditetsgrad
–
Likviditetsgrad
33,4 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

20202019201820172016201520142013
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste 27.41725.54424.27123.59021.78716.84220.58849.564
Personaleomkostninger 18.61318.09818.07415.67014.49811.94216.25735.644
Af- og nedskrivninger 2.5203.0003.2904.4804.7273.7614.6036.181
Resultat af primær drift 6.2844.2502.9083.4392.2761.028-2727.739
Finansielle indtægter 891401764638852702.4141.914
Resultat før skat 6.3994.3892.7803.8863.0251.0151.1238.015
Skat af årets resultat 1.3889555748336581161301.614
Årets resultat 5.0113.4342.2073.0532.3689009516.402
Balance
Likvide beholdninger 1.6447.8463.6848.8091.7587571.71513.182
Aktiver i alt 22.03928.42833.32542.76139.46135.40635.09167.480
Selskabskapital 160160160160160160160160
Overført resultat 7.2737.10012.50315.41621.43219.06419.07018.119
Egenkapital 13.01916.97219.50327.10223.84421.47721.21220.261
Foreslået udbytte 5.0009.0006.00010.0000000
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste7,3 %5,2 %2,9 %8,3 %29,4 %-18,2 %-58,5 %–
Egenkapitalforrentning33,4 %18,8 %9,5 %12,0 %10,4 %4,2 %4,6 %31,6 %
Afkastningsgrad19,9 %11,1 %5,8 %7,4 %6,3 %2,6 %1,9 %9,5 %
Soliditetsgrad59,1 %59,7 %58,5 %63,4 %60,4 %60,7 %60,4 %30,0 %
Antal ansatte36–––––4393

Ledelse

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (26)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2019 – 30.09.2020 06.01.2021 PDF XBRL
01.10.2018 – 30.09.2019 24.02.2020 PDF XBRL
01.10.2017 – 30.09.2018 04.01.2019 PDF XBRL
01.10.2016 – 30.09.2017 01.02.2018 PDF XBRL
01.10.2015 – 30.09.2016 23.02.2017 PDF XBRL
01.10.2014 – 30.09.2015 26.02.2016 PDF XBRL
01.10.2013 – 30.09.2014 12.01.2015 PDF XBRL
01.10.2012 – 30.09.2013 25.02.2014 PDF XBRL
01.10.2011 – 30.09.2012 27.02.2013
01.10.2010 – 30.09.2011 23.02.2012
01.10.2009 – 30.09.2010 02.03.2011
01.10.2008 – 30.09.2009 25.02.2010
01.10.2007 – 30.09.2008 22.02.2009
01.10.2006 – 30.09.2007 03.03.2008
01.10.2005 – 30.09.2006 06.03.2007
01.10.2004 – 30.09.2005 12.02.2006
01.10.2003 – 30.09.2004 15.02.2005
01.10.2002 – 30.09.2003 29.02.2004
01.10.2001 – 30.09.2002 11.03.2003
01.10.2000 – 30.09.2001 10.03.2002
01.10.1999 – 30.09.2000 21.02.2001
01.10.1998 – 30.09.1999 23.03.2000
01.10.1997 – 30.09.1998 04.03.1999
01.10.1996 – 30.09.1997 11.03.1998
01.10.1995 – 30.09.1996 18.03.1997
01.10.1994 – 30.09.1995 20.03.1996