PazaBusiness

Propharma A/S

CVR 12071787 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Skaaremosevej 11-14
3230 Græsted
Stiftet
10.09.1974
Telefon
48 71 50 03
Revisor
Grant Thornton Statsautoriseret Revisionspartnerselskab

Føj til watch list

Bruttofortjeneste 20,5 mio. kr. ▼ 17,8 %
Årets resultat 8,5 mio. kr. ▼ 30,6 %
Egenkapital 51,1 mio. kr. ▲ 5,1 %
Soliditetsgrad 82,4 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 41 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.01.2017 – 31.12.2017.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 16.478 t.kr. 12 2013: 17.609 t.kr. 13 2014: 20.329 t.kr. 14 2015: 21.874 t.kr. 15 2016: 25.004 t.kr. 16 2017: 20.543 t.kr. 17
Årets resultat (t.kr.)
2012: 9.354 t.kr. 12 2013: 9.780 t.kr. 13 2014: 10.211 t.kr. 14 2015: 11.374 t.kr. 15 2016: 12.212 t.kr. 16 2017: 8.479 t.kr. 17
Egenkapital (t.kr.)
2012: 20.070 t.kr. 12 2013: 24.850 t.kr. 13 2014: 30.061 t.kr. 14 2015: 41.436 t.kr. 15 2016: 48.648 t.kr. 16 2017: 51.127 t.kr. 17
82,4 %
Soliditetsgrad
505 %
Likviditetsgrad
17,0 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Omsætning –––––55.882
Bruttofortjeneste 20.54325.00421.87420.32917.60916.478
Personaleomkostninger 17.57619.61816.713–13.86112.996
Resultat af primær drift 10.925–––––
Finansielle indtægter –0271318
Finansielle omkostninger 911111914083
Resultat før skat 10.83415.65014.84013.47212.94012.469
Skat af årets resultat 2.3553.437–––3.115
Årets resultat 8.47912.21211.37410.2119.7809.354
Balance
Anlægsaktiver 14.61916.20111.1759.52410.6579.391
Omsætningsaktiver 47.45570.21858.28532.27827.95926.731
Likvide beholdninger 14.19442.60429.7306.3314.6526.792
Aktiver i alt 62.07486.42069.46041.80138.61636.122
Selskabskapital 1.0201.0201.0201.0201.0201.020
Overført resultat 44.10741.62835.41629.04123.83019.050
Egenkapital 51.12748.64841.43630.06124.85020.070
Hensatte forpligtelser 1.5441.6341.2911.158943951
Kortfristet gæld 9.40236.13826.73310.58212.82315.101
Foreslået udbytte 6.0006.0005.0005.0005.0005.000
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-17,8 %14,3 %7,6 %15,4 %6,9 %–
Egenkapitalforrentning17,0 %27,1 %31,8 %37,2 %43,5 %46,6 %
Afkastningsgrad11,4 %15,7 %20,4 %25,4 %26,2 %25,9 %
Soliditetsgrad82,4 %56,3 %59,7 %71,9 %64,4 %55,6 %
Likviditetsgrad505 %194 %218 %305 %218 %177 %
Antal ansatte414338–3732

Ledelse

Tidligere ledelse (1)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (22)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.01.2017 – 31.12.2017 29.05.2018 PDF XBRL
01.01.2016 – 31.12.2016 31.05.2017 PDF XBRL
01.01.2015 – 31.12.2015 21.04.2016 PDF XBRL
01.01.2014 – 31.12.2014 19.05.2015 PDF XBRL
01.01.2013 – 31.12.2013 14.05.2014 PDF XBRL
01.01.2012 – 31.12.2012 09.06.2013 PDF XBRL
01.01.2011 – 31.12.2011 14.05.2012
01.01.2010 – 31.12.2010 04.06.2011
01.01.2009 – 31.12.2009 18.05.2010
01.01.2008 – 31.12.2008 04.06.2009
01.01.2007 – 31.12.2007 28.05.2008
01.01.2006 – 31.12.2006 22.03.2007
01.01.2005 – 31.12.2005 16.05.2006
01.01.2004 – 31.12.2004 19.05.2005
01.07.2002 – 31.12.2003 18.05.2004
01.07.2001 – 30.06.2002 01.12.2002
01.07.2000 – 30.06.2001 23.12.2001
01.07.1999 – 30.06.2000 26.12.2000
01.07.1998 – 30.06.1999 26.12.1999
01.07.1997 – 30.06.1998 20.12.1998
01.07.1996 – 30.06.1997 02.01.1998
01.07.1995 – 30.06.1996 21.10.1996