PazaBusiness

AB Catering Slagelse A/S

CVR 10026547 Aktieselskab Regnskabsklasse B

Adresse
Korsørvej 91
4200 Slagelse
Stiftet
20.12.1985
Hjemmeside
www.absl.dk
Telefon
58 52 59 65
Revisor
KPMG Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Bank
Handelsbanken

Føj til watch list

Selskabet sælger råvarer og hjælpematerialer til stor-køkkensektoren i Danmark. Fundamentet er høj service, leverance af kvalitetsprodukter, det lokale kendskab og den nære kontakt til kunderne. Selskabet har i september 2017 afviklet aktiviteten og overdraget goodwill, varelager, driftsmidler og forpligtelser på visse medarbejdere til et søsterselskab. Det forventes, at selskabet træder i solvent likvidation i 2017/18.

Bruttofortjeneste –
Årets resultat 2,1 mio. kr. ▼ 45,0 %
Egenkapital 7,1 mio. kr. ▼ 19,3 %
Soliditetsgrad 32,1 % Egenkapital / aktiver
Ansatte 37 Gennemsnit i året

Regnskabsår 01.10.2016 – 30.09.2017.

Bruttofortjeneste (t.kr.)
2012: 12.877 t.kr. 12 2013: 15.071 t.kr. 13 2014: 15.303 t.kr. 14 2015: 19.234 t.kr. 15 2016: 21.688 t.kr. 16
Årets resultat (t.kr.)
2012: 229 t.kr. 12 2013: 1.789 t.kr. 13 2014: 1.393 t.kr. 14 2015: 3.349 t.kr. 15 2016: 3.760 t.kr. 16 2017: 2.068 t.kr. 17
Egenkapital (t.kr.)
2012: 5.229 t.kr. 12 2013: 6.789 t.kr. 13 2014: 6.393 t.kr. 14 2015: 8.349 t.kr. 15 2016: 8.760 t.kr. 16 2017: 7.068 t.kr. 17
32,1 %
Soliditetsgrad
147 %
Likviditetsgrad
26,1 %
Egenkapitalforrentning
–
Overskudsgrad

Farverne er tommelfingerregler, ikke en kreditvurdering. Stregen er medianen i branchen, når mindst 30 virksomheder har tallet.

Regnskab (t.kr.)

201720162015201420132012
Resultatopgørelse
Bruttofortjeneste –21.68819.23415.30315.07112.877
Personaleomkostninger -21.136-15.943-14.203-12.630-11.996-11.920
Af- og nedskrivninger -1.051-719-519-727-711-630
Resultat af primær drift 2.4005.0264.5121.9452.364326
Finansielle indtægter 2241645174325
Finansielle omkostninger -169-216-159-163-182-342
Resultat før skat 2.2534.8144.3681.8272.356309
Skat af årets resultat -185-1.053-1.019-434-567-80
Årets resultat 2.0683.7603.3491.3931.789229
Balance
Anlægsaktiver 03.9191.7333.0683.8253.365
Omsætningsaktiver 22.05221.80720.15116.18815.30827.831
Likvide beholdninger 01120133259
Aktiver i alt 22.05225.72621.88419.25719.13331.196
Selskabskapital 1.0001.0001.0001.0001.0001.000
Overført resultat 4.0004.0004.0004.0004.0004.000
Egenkapital 7.0688.7608.3496.3936.7895.229
Hensatte forpligtelser 011418131538
Langfristet gæld ––––012.805
Kortfristet gæld 14.98416.85213.51712.85012.32913.123
Foreslået udbytte 2.0683.7603.3491.3931.789229
Nøgletal
Vækst i bruttofortjeneste-100,0 %12,8 %25,7 %1,5 %17,0 %–
Egenkapitalforrentning26,1 %44,0 %45,4 %21,1 %29,8 %4,4 %
Afkastningsgrad8,7 %15,8 %16,3 %7,3 %7,1 %0,7 %
Soliditetsgrad32,1 %34,1 %38,2 %33,2 %35,5 %16,8 %
Likviditetsgrad147 %129 %149 %126 %124 %212 %
Antal ansatte373832292829

Ledelse

Tidligere ledelse (2)

Ifølge underskrifterne i årsrapporterne. Personer identificeres ud fra navn.

Revision

Seneste erklæring: Revisionspåtegning

Årsrapporter (23)

RegnskabsperiodeOffentliggjortDokumenter
01.10.2016 – 30.09.2017 04.12.2017 PDF XBRL
01.10.2015 – 30.09.2016 01.12.2016 PDF XBRL
01.10.2014 – 30.09.2015 30.11.2015 PDF XBRL
01.10.2013 – 30.09.2014 28.11.2014 PDF XBRL
01.10.2012 – 30.09.2013 28.11.2013 PDF XBRL
01.10.2011 – 30.09.2012 26.11.2012 PDF XBRL
01.10.2010 – 30.09.2011 28.11.2011
01.10.2009 – 30.09.2010 29.11.2010
01.10.2008 – 30.09.2009 24.11.2009
01.10.2007 – 30.09.2008 27.11.2008
01.10.2006 – 30.09.2007 27.11.2007
01.10.2005 – 30.09.2006 04.12.2006
01.10.2004 – 30.09.2005 06.12.2005
01.10.2003 – 30.09.2004 08.12.2004
01.10.2002 – 30.09.2003 11.12.2003
01.10.2001 – 30.09.2002 05.12.2002
01.10.2000 – 30.09.2001 02.12.2001
01.10.1999 – 30.09.2000 29.11.2000
01.10.1998 – 30.09.1999 24.11.1999
01.10.1997 – 30.09.1998 17.11.1998
01.10.1996 – 30.09.1997 04.11.1997
27.04.1996 – 30.09.1996 27.11.1996
27.04.1995 – 26.04.1996 25.08.1996